1. Uluslararası ve 2. Ulusal Gelişimsel Pediatri Kongresi 2 – 5 Aralık Tarihleri Arasında

idp-gelisimsel-pediatri-kongresiAnkara Üniversitesi ve Gelişimsel Pediatri Derneği tarafından 2-5 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul’da Sabacı Center’da “1.Uluslararası 2.Ulusal Gelişimsel Pediatri Kongresi” düzenlenecektir.

Algı Özel Eğitim Kurumları Kurucularından Parin YAKUPYAN konuşmacılar arasında yer alacak, Sivil Toplum Kuruluşlarının Deneyim ve Görüşleri adlı oturumda Karşılanmayan Eğitim Hizmetleri konusunda bilgiler verecek.

Kongre’nin ana teması “Erken Çocukluk Döneminde Gelişimsel Zorluklar ve Engellere Yaklaşım”dır. Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi, gelişimsel pediatri alanında ve çocukluk döneminde gelişim ve engeller konusunda çalışan klinisyenleri, araştırmacıları, savunucuları ve politika geliştiricileri “uluslararası ve disiplinler üstü bir çatı altında” buluşturmayı amaçlamaktadır.

Kongre çerçevesinde, başta çocuk hekimleri olmak üzere, aile hekimi, halk sağlığı, çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, fizyoterapi, çocuk gelişimi ve eğitimi, dil ve konuşma terapisi, ergoterapi, erken destek (müdahale), odyoloji, özel eğitim, psikoloji, sosyal hizmetler ve diğer alanlarda gelişimsel zorlukları ve engelleri olan çocuklar ve ailelerinin desteklenmesi için çalışan klinisyen ve savunucular ile ailelerin bir araya getirilmesi, bilimsel bilgilerin, kanıta dayalı uygulama ve politikalar ile deneyim ve görüşlerin paylaşılması hedeflenmektedir. Kongremizle ilgili ayrıntılı bilgiye www.idpcongress.org adresinden ulaşabilirsiniz.

2. Ulusal Gelişimsel Pediatrı Kongresi Tam Programı İndirmek İçin Tıklayınız.

Kongre Duyurusu

Değerli Meslektaşlarım,

Sizleri 2-5 Aralık 2015’te İstanbul’da gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi ve 2. Ulusal Gelişimsel Pediatri Kongresi’ne davet etmekten büyük mutluluk duymaktayım. Kongrenin dili İngilizce’dir.

Dünyanın pek çok ülkesinde gelişimsel riskleri ve zorlukları, özel gereksinimleri ve engelleri olan milyonlarca çocuk, yeterli destek görmemekte ve daha gelişmiş ülkelerde ulaşabilecekleri gelişimsel potansiyellerine ulaşamamaktadır. Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi, gelişimsel pediatri alanında ve çocukluk döneminde gelişim ve engeller konusunda çalışan klinisyenleri, araştırmacıları, savunucuları ve politika geliştiricileri “uluslararası ve disiplinler üstü bir çatı altında” buluşturarak bu eşitsizliğin giderilmesine destek olmayı amaçlamaktadır. Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi iki yılda bir Uluslararası Engelliler Günü olan 3 Aralık’ta düşük ya da orta gelirli bir ülkede düzenlenecektir; 2017 Kongresi Mumbai Hindistan’da yapılacaktır.

1.Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi, Gelişimsel Pediatri Derneği ve Ankara Üniversitesi tarafından Sabancı Vakfı’nın ev sahipliği ve desteği ile düzenlenmektedir. Kongre, UNICEF Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Ofisi (UNICEF-CEECIS), UNICEF Türkiye, Autism Speaks, Bernard van Leer Fonu(BvL), Uluslarası Çocuk Merkezi (ICC), T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve çok sayıda kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Kongre’nin ana teması “Erken Çocukluk Döneminde Gelişimsel Zorluklar ve Engellere Yaklaşım”dır. Kongrede farklı ülkelerden uzmanların katılımı ile çok sayıda bilimsel sunum, panel, çalıştay ve araştırma sunumu yapılacaktır. Uluslararası düzeyde geliştirilen ilk araç olan “Uluslararası Gelişimi İzleme ve Destekleme Rehberi (GİDR)”nin kongrede tanıtımı yapılacak ve İngilizce, Rusça, İspanyolca, Türkçe olmak üzere dört farklı dildeki kurslarda uygulayıcı eğitimi verilecektir. Ayrıca kongrede, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde erken çocukluk döneminde gelişimsel zorlukları saptamak ve sağaltmak amacıyla geliştirilen pek çok kanıta dayalı yenilikçi yöntem yer alacaktır.

Kongre, başta çocuk hekimleri olmak üzere, aile hekimi, halk sağlığı, çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, fizyoterapi, çocuk gelişimi ve eğitimi, dil ve konuşma terapisi, ergoterapi, erken destek (müdahale), odyoloji, özel eğitim, psikoloji, sosyal hizmetler ve diğer alanlarda gelişimsel zorlukları ve engelleri olan çocukların ve ailelerinin desteklenmesi için çalışan uzmanları ve ailelerini bir araya getirecek; bilimsel bilgileri, kanıta dayalı uygulama ve politikaları ve ayrıca deneyim, görüş, tutku ve hayallerimizi paylaşmamızı sağlayacaktır.

2. Ulusal Gelişimsel Pediatri Kongresi ile birleşmesi ve UNICEF-CEECIS bölgemizdeki ülkelerin gereksinimleri nedeniyle Türkçe ve Rusça’ya eşzamanlı çeviri sağlanacaktır.

1.Uluslararası Gelişimsel Pediatri Kongresi’nde buluşmak umudum ve saygılarımla,

İlgi Ertem
Kongre Başkanı

Kongre Tanıtım Videosu