10 Aylık Bebeklere Otizm Teşhisi Konulabilecek

otizm-bebekİngiliz bilim insanları, bebek beynini inceleme altına aldılar. Londra Üniversitesi Birkbeck Bebek Laboratuvarı’nda 10 aylık bebeklerde uygulanan testler miniklerin beyin aktivitelerini inceliyor ve herhangi bir sinirsel hastalık ya da otizmi teşhis ediyor.

Program Müdürü Thedora Gliga çalışmalarını açıkladı: “Deneylerde bebekler için belki de en önemli şeyi kullanıyoruz; “insan yüzünü.” Özellikle annelerinin yüzünü hemen tanıyan bebekler bakışları takip ederler. Bu durum çok önemlidir. Onlara yöneltilen bir bakışla dikkatlerini o yöne kaydırırlarken, başka yana bakan kişinin onlara şu tarafa bak dediğini düşünürler. Bu bakışları takip edebilen çocuklarda daha sonra da otizm vakaları gözlenmez. Otizm görülen çocuklar bu iki bakışın farkını bilmez.”

Erken teşhis otizmin önüne geçilmesini sağlıyor ve ileri derecede otistik çocuklar genelde hastalıkları geç teşhis edilenlerden oluşuyor. Bebekler yaşamlarının altıncı ayından itibaren göz kontağına rahatlıkla karşılık verebilirlerken, otistik bebekler göz teması kurmuyor.

Kaynak: Bakırköy Gazetesi