10 Yaşındaki Filiznur İmkansızı Başardı

filiznur219 aylıkken ağır zihinsel engelli ve otistik teşhisi konulan Filiznur İmer, başarısı ve azmi ile tıp dünyasını şaşırttı. Ağır zihinsel engelliliğini doktor kontrolünde ilaçla aşan 10 yaşındaki Filiznur, gittiği jimnastik kursundaki becerilerini kazandığı madalyalar ile taçlandırdı. Kızının en büyük hayalinin oyuncu ve doktor olabilmek olduğunu söyleyen anne Süreyya İmer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendilerini kabul etmesini istedi.

İzmir’de yaşayan Süreyya -Mehmet İmer çiftinin tek çocukları olan Filiz Nur İmer, henüz 10 yaşında olmasına rağmen ailesini, yakınlarını ve tıp dünyasını şaşırtan başarılara imza attı. 19 aylıkken doktorların ‘ağır zihinsel engelli ve otistik’ teşhisi koyduğu kızın en büyük destekçisi annesi oldu. Anne Süreyya İmer kızının yeri geldiğinde oyun arkadaşı, hemşiresi ve doktoru olduğunu yeri geldiğinde ise sadece annesi olduğunu belirtti.

BAŞARININ İLACI ‘SEVGİ’

Filiznur’un kendisi için biçilen bir sınav olduğunu ve bu sınavı başarı ile tamamlamaya gayret gösterdiğini ifade eden Süreyya İmer, yaşadıkları süreci şu sözlerle özetledi: “Kızımın rahatsızlığını öğrendikten sonra bizim için ağır süreçler başladı. Yaşanan krizler ağır ilaçlarla bastırılmaya çalışıldı. Çok fazla ağlıyordu ve önüne geçilemiyordu. Özel eğitim süreçlerimiz başladı. Yeni doktorlar, yeni tedavi yöntemleri başladı ama hep olumsuz yanıt aldık. Çünkü Filiznur gördüğü tedavilerle günün 20 saati bulan krizler yaşamaya başladı. 6 yaşına kadar bu zorlu süreç devam etti. O döneme kadar neredeyse hiç konuşmuyordu. Bir çocuğun yapabilmesi gereken şeyleri benim kızım yapamıyordu. Gülmeyi bile bilmeyen bir çocuk vardı. İyileşme sürecine 7 yaşında başladı. Okula gitmeye başladı. Okulda da hep birlikteydim onunla”

TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ VAR

Doktor kontrolünde ilaçları kesildikten sonra iyileşme sürecinin kendisini gösterdiğini dile getiren anne Süreyya İmer; sözlerini şöyle sürdürdü: “Zamanla kızımda görme kaybı yaşanmaya başladı ve doktora gittiğimiz zaman ilaçların yan etkisinin olabileceği belirtildi. Doktor kontrolünde ilaçları kestik. Sevgimi, şefkatimi ondan hiç esirgemedim. Sevgi her şeyin ilacı aslında. Buna inanıyorum aslında. Filiznur sevgi ile iyileşti. Artık raporunda ‘zihinsel engellidir’ diye yazmıyor. Yeni raporunda sadece otizm yazıyor. Zihinsel engellilik yenilenebilir mi bilmiyorum ama uzmanları bunu değerlendirebilir. Filiznur’un önümüzdeki 5 yıl içinde inanıyorum ki okuyup yazabilir ve hedefine ulaşabileceğine inanıyorum. Filiznur, oyuncu ve doktor olmak istiyor. Ben ona gerekli desteği sağlıyorum”

filiznur1‘BU ÇOCUKTAN BİR ŞEY OLMAZ DEDİLER’

Yaşanan süreçte kızını jimnastik kursu ile tanıştırdığını anlatan Süreyya İmer, sözlerine şöyle devam etti: “İyileşme sürecine girildiği zaman kızımı jimnastik kursuna yazdırdım. Birçok kişi ‘bu çocuktan hiçbir şey olmaz, bu çocuğu zaten Allah vurmuş bir de sen vurup yorma’ dediler ama ben herşeye ve herkese inat bunun peşini bırakmadım. Jimnastik kursuna götürdüğüm zaman antrenmanlardan ağlayarak çıktığı zaman oldu. Ama ben yine de yılmadım. Bir yıl bittikten sonra baktım jimnastik onun herşeyi oldu. Düzenli yarışmalara katıldı. Dereceler aldı. En son Bolu’da Türkiye şampiyonasında yarışıp Türkiye 1’ncisi oldu. Bunlar inanılmaz gurur verici. Doktorların bile hayatı boyunca ilaç kullanması gerekir dediği çocuğun, başarılara koşması bence önemli. Filiznur sadece jimnastik yapmıyor. Topu çok seviyor ve çok güzel futbol oynuyor. Buz pateni kayıyor.”

PİS YEDİLİ DİZİSİNDE OYNAMAK İSTİYOR

İmer, Filiznur’un “Pis Yedili” adlı televizyon dizisinde “Orço” karakterini canlandıran Burak Alkaş’a hayran olduğunu, onu çok görmek istediğini belirterek, ünlülerin engelli çocuklarla zaman geçireceği “Ünlüler Engelliler Elele” projesini geliştirdiğini söyledi. “Neden olmasın” diyen Süreyya İmer, bir otizmlinin doktor ya da oyuncu olmasının hayal olmadığını söyledi.

GÜL’DEN DAVET, BAKANLARDAN DESTEK TALEBİ

İmer, kızının aynı zamanda böbrek hastası, gizli guatr ve bağırsak rahatsızlığı yaşadığını anlatarak gerekli tevadiler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den yardım talep etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Filiznur’u önemsemelerini isteyen anne Süreyya İmer, sözlerini şöyle tamamladı: “Filiznur bakanlık himayesinde olursa uluslararası olimpiyatlara katılım şansı elde edebilir. Ayrıca, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün çocuklara ve spora karşı verdiği önemi duyuyor biliyoruz. Filiznur ile kendisini ziyaret etmek istiyoruz ve kızımın başarılarını devletin en üst kademesi olan cumhurbaşkanımızla paylaşmak istiyorum.”

Kaynak:Haberciniz.biz