Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Öğretmenlere “Otizm” Eğitimi

ogretmenlere_otizm_egitimi_verilecekAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca otizmli bireylerin ve ailelerinin toplumsal hayata daha fazla katılımlarını sağlamak için hayata geçirilecek ulusal eylem planı hazırlandı.

Otizm konusundaki bilinç düzeyinin artırılması için anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmenlere konuyla ilgili farkındalık eğitimi verilmesi, otizmlilerin istihdamına yönelik ‘iş koçluğu’ sisteminin oluşturulması hedefleniyor.

İlgili bakanlıklar ile kurumlarla hazırlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da dün katıldığı ‘İstihdamda Engel Yok’ programında ‘bizzat takipçisi olacağını’ belirttiği planda, öncelikle toplumun tüm kesimlerinin otizm konusundaki farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda aile hekimlerine ve sağlık personeline otizmle ilgili temel bilgileri içeren hizmet içi eğitim verilecek. Anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmenler için farkındalık eğitimi düzenlenecek.

Planda erken tanı, müdahale ve izleme de önemli yer tutuyor. Bunun için ”otizmde tanı ve tedavi protokolü” çalışması ve tanı konulanları izleme programlarının tamamlaması hedefleniyor.

Kaynak: Kısa Haber