Camphill Yaşam Köyleri Eğitimi

HAKKINDA

Özel gereksinimli bireylerin eğitimi , sosyal adaptasyonu ve istihdamında dünyanın en iyi merkezleri arasında gösterilen Camphill Yaşam Köylerine ilişkin , İngiltere Aberdeen Üniversitesi Sosyal Pedagoji bölümü mezunu Cavit Yeşildağ ile Algı Özel Eğitim Kurumları işbirliği ile bir eğitim düzenlenecektir.

Günümüzde engelli bireylerin eğitimi ve sosyal yaşama nasıl katılacağı soruları fazlasıyla gündemi meşgul etmektedir. Türkiye gibi engelli nüfusu oranı oldukça yüksek olan bir ülkede sosyal politikaların yaşamın tümün kapsayacak bir şekilde yaşama aktarılması çok önemlidir. Günümüzde artık daha fazla insan öğrenme güçlüğü çeken kişilere bir birey olarak yaklaşılması gerekliğine inanmaktadır.

Engelli bireylerin aile ve sosyal yaşam içinde yaşadıkları sorunların en aza inmesi, özellikle eğitim faaliyetlerinin bütüncül olmasına ve 18 yaş üstü engellilere yönelik sosyal yaşam merkezlerinin içeriğine bağlıdır. Ülkemizde birçok engelli eğitim merkezi tek binaya sıkıştırılmış, sosyal yaşam merkezleri ise bakım merkezi niteliğinde içerikleri çok sınırlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Camphill yaşam köyleri, içinde pek çoğu kompleks ihtiyaçlara sahip olan özel gereksinimi olan çocuk, genç ve yetişkinlerin  yaşayabileceği, öğrenim görebileceği ve diğer bireylerle sağlıklı sosyal ilişkiler dahilinde birlikte çalışabileceği sosyal yaşam merkezleri şeklinde faaliyet göstermektedirler. Her Camphill merkezi yada yaşam köyü, toplumun ekonomik, sosyal ve ruhsal yaşamının birbirini tamamladığı bir ortam oluşturup sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Camphill hareketinde, merkezler yetenekleri ne olursa olsun üyeler hem başkaları tarafından desteklenir hem de kendileri diğer arkadaşlarının ihtiyaçlarını karşılamaları konularında kendilerine yardım ederler. Öğrenme ve sosyal güçlük çeken kişi, tüm merkez tarafından bedensel ve ruhsal ihtiyaçları olan bir birey olarak kabul görür ve herkes ortak bir merkez oluşturmak amacıyla beraber yaşar, çalışır ve öğrenir. Bu da inancı, sevgiyi ve umudu gerektirir.  Camphill’e bir şekilde bağlanan her kişi, birilerine yardım etmek amacıyla fedakarlıkta bulunup kendinden bir şeyler vermesini öğrenir.

Engellerin sevgi ile aşıldığı, yaşamın her anında uygulamanın ön planda olduğu, engeline bakılmaksızın herkesin yaşamın içinde saygı ile yer aldığı Camphill Yaşam Köyleri, 50 dönüm ve üzeri alanlarda içinde eğitim merkezlerinden, iş atölyelerine, terapi ünitelerinden spor alanlarına kadar birçok yapının bulunduğu ekolojik yaşam merkezleri olarak çalışmalarını sürdürmektedirler.

EĞİTİM

6 saatlik eğitim ile katılımcılar özel gereksinimli bireylere yönelik yaşamın tümünü kapsayacak eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarının nasıl yapılandırılacağına ilişkin temel bilgilere sahip olacaklardır. Camphill modelinin detayları ile aktarılacağı eğitimde Türkiye’de yaşam köyü kurmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de katılımcılara aktarılacaktır. Eğitim kapsamında Camphill Yaşam Köylerinde eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin nasıl gerçekleştiğine ilişkin uygulama örnekleri de verilecektir.

KİMLER KATILABİLİR

Eğitim; Özel eğitim öğretmenleri, Psikolog, PDR öğretmenleri ile Çocuk gelişimi hizmet alanlarında çalışan uzmanlara ve ailelere yöneliktir.

EĞİTMEN

Cavit Yeşildağ

Sosyal Pedagog

Şifalı Pedagog

Cavit Yeşildağ, 2001 yılında farklı eğitim metot ve yöntemlerini yerinde görmek amacı ile İngilltere’ye yerleşti. Burada Camphill Sosyal Yaşam Merkezleri içinde Şifalı Pedagoji eğitim anlayışını uygulamalı olarak görme şansını yakaladı.

2007 yılında Waldorf Eğitimini temel alan Curative Education (Şifalı Pedagoji) lisans eğitimini tamamladı. 2012 yılında ise Aberdeen Üniversitesi Sosyal Pedagoji bölümünden mezun oldu.

İngiltere’de bulunduğu süre zarfında birçok eğitim kurumunda danışman, uzman ve sosyal pedagog olarak görev aldı ve 2014 yılı başlarında çalışmalarını sürdürmek üzere Türkiye’ye döndü. Şimdilerde Bursa’da yaşamını devem ettirmektedir.

KAYIT

 Ücret           : 120 TL+KDV

Tarih           : 20 Mayıs 2018 Pazar

Saat            :  10.00-16.00

Kontenjan :  30 Kişi

Yer              : ALGI ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ

Büyükdere cad. Mecidiyeköy Mah. Kervangeçmez Sokak No: 10/1

Mecidiyeköy  Şişli İstanbul

Tel: 0 212 211 10 91-92  Fax: 0 212 212 57 55

Kayıt ve ödeme : Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan, katılımcıların öncelikle telefonla ALGI ÖZEL EGİTİM MERKEZİ’ne (ALGI TEL: 0212 211 10 91-92) ön kayıt yaptırmaları rica olunur.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt Halkla İlişkiler Sorumlusu Emine Eşki Araslı; 0507 923 78 59

*** Telefonla kayıt yaptıran katılımcıların en geç 1 MAYIS 2018 tarihine kadar TEB BANKASI GÜLTEPE ŞUBESİ 12489 nolu hesaba ALGI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. adına (IBAN NO: TR 83 0003 2000 2140 0000 0124 89) eğitim ücretini yatırmaları ve banka dekontunu fax (ALGI FAX: 0212 212 57 55) çekmeleri gerekmektedir. Böylelikle katılımcıların kesin kaydı yapılacaktır.

Not: Bankaya ödeme yaparken kendi isminizi belirtmeniz rica olunur.

ELDEN ÖDEME YAPILMASI KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.