Algı Özel Eğitim’de Bilişsel Değerlendirme Sistemi Ölçeği (CAS)

Cognitive Assessment SystemÖzel çocukların yaşam kalitesini en üst seviyelere taşımayı hedefleyen Algı ailesi Bilişsel Değerlendirme Sistemi ile çocukların görsel dikkatini, hafızasını, konuşma hızını, okuduğunu anlama becerisi vb. bilişsel becerilerini yani öğrenmeyi içeren tüm alanlarda hangi noktada olduğunu görecek ve ilkokul öncesi ve okul sırasında da  önlem alınması konusunda yardımcı olacak.

Bu test sadece çocukların zayıf yanları ile uğraşmayıp aynı zamanda gelecekte başarılı olabilecekleri meslekler konusunda da fikir sahibi olunması açısından yol gösterecektir. Her çocuk birbirinden farklı bir bireydir ve her anne-baba kendi çocuğunun ayrıcalıklı yönlerini görmek ister, CAS (Bilişsel Değerlendirme Sistemi) ile bunu başarmak mümkün.

CAS NEDİR?

Cognitive Assessment System – CAS (Bilişsel Değerlendirme Sistemi) 5-17 yaşları arasındaki çocukların bilişsel işlemlerini değerlendirmek için yapılandırılmıştır. CAS, PASS Teorisi (Planning-Planlama, Attention-Dikkat, Simultaneous-Eşzamanlı, Successive-Ardıl)’nden türetilmiştir. CAS’ in kullanım alanları; (a) öğrenmede güçlü ve zayıf olunan bilişsel işlem alanlarının tespit edilmesi, sınıflandırma (öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, zihinsel engel, üstünlük vb.), eğitim ve sağaltım programlarının değerlendirilmesi olarak özetlenebilir.

Randevu için 211 10 91-92 Algı Özel Eğitim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir