Alp Eymen 2 Yaş

15.şubat.2012 tarihinde oğluşumda konuşma başlamadığı için uzmana götürmeye karar verdim.Bu kararımın hızlanmasında ana okulu öğretmeni arkadaşımın etkisi çok büyüktü.Bana kalsa bilinçaltımla reddederek daha geciktirebilirdim bunu.

Arkadaşım belirtileri fark etmiş ve bana söyleyip söylememek arasında kararsız kalmış .Ve psikyatriste gittik ve bu durumun a tipik otizm belirtileri olduğunu öğrendik.Giderken benim de aklımda bazı şüpheler vardı,ama dediğim gibi kabul etmek istemiyor ve geçiştiriyordum.1 yaşındayken topla az vakit geçirmeye başlamıştı.

Televizyona çok ilgi gösteriyordu ve yavaş yavaş takıntılar da başlamıştı;kapılarla oynamak,dolap kapakları,çekmecelerle oynamak vs. Keşke daha erken doktora götürseydim ve eğitime daha erken başlasaydım.Neyse ki  hala  çok geç sayılmaz şu an 26 aylık.

Doktordan çıkarken ailecek yıkılmıştık,hala konduramıyorduk,ama araştırdıkça okudukça biraz daha rahatladı içimiz.En azından tedavisi vardı,eğitim süreci ile en aza indirilebilecekti. Şu an en önemli karar iyi bir eğitim kururumu bulmaktı.Bu konu hakkında da en ufak bir bilgimiz yoktu.Her şeyi bu süreçte öğrendik,araştırmalarımızın sonunda tavsiye üzerine (aracı olan herkese minnettarım) Algı Özel Eğitim Merkezi’ne geldik.İyi ki de geldik.Oğlumda inanılmaz hızlı gelişmeler görüyoruz.

Tabii bunda kreşe başlamamızın etkisi de var.Evin içindeki yaşantımız artık çok değişti.Televizyon hayatımızda yok denecek kadar azaldı.Alp Eymen’le oynamak.boğuşmak , hoş vakit geçirmekle birlikte hergün yeni şeyler tekrar etmeye , öğrenmeye başladık.Oğlumda kısa sürede ilerleme görüldü.Değişik sesler ve fiziksel taklit vardı ama artık sözel taklitler de gelmeye başladı.Söylediklerimizi talimatlarımızı daha iyi anladığını görüyorum.Tepkileri olumlu yönde çok gelişti.

Artık bana bağımlı değil;başkalarına karşı,yaşıtlarına karşı artık daha ilgili ve sevecen.Yeni ortamlara daha rahat uyum sağlayabiliyor.Biliyorum ki bunlar yeterli değil.Hep daha fazla olmalı, iyi daha iyiye engel olmamalı.Bunun da eğitimle olacağına yürekten inanıyorum.Hep daha iyi olması için elimizden gelenin en fazlasını yapmak bizim boynumuzun borcudur.Çünkü o bizim kuzumuz,hayatımın anlamı,neşe kaynağımız.biz ona bakmaya bile kıyamazken o içinden duyduğu durumdan habersiz ve o kadar masum ki!!

Ama şimdi içimiz çok rahat. İlk baştaki duyduğum endişeleri ,korkuları,kaygıları duymuyorum artık. İyi ki erken fark edildi, iyi ki Algı Özel Eğitim’i tercih ettik.Çünkü bu seçim çok büyük bir sorumluluk ve yüktü. Bir anne olarak oğluma en iyi yeri seçmek zorundaydım,dönüşü olmayan bir karardı..çünkü oğlumun seçme , reddetme veya tercih yapma gibi bir tutumu olamayacaktı.Şükürler olsun şimdi çok mutluyum ve umutluyum 2 ay öncesine göre.2 ayda bunları başarabildiyse , gelecekte bizi daha güzel günler bekliyor.Biliyorum oğlum çok yakında “anne” diye yanıma gelecek biliyorum,inanıyorum.Dua ediyorum.

Bu süreçte bizim yolumuzu aydınlatan başta Algı Özel  Eğitimi bize kazandıran kurucularına, daha  çok anne şefkati ile oğluma yaklaşan öğretmenlerimize,kuruma girdiğimiz andan itibaren her an yanımızda olan sekreterlerine  ve diğer tüm çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyorum.iyi ki varsınız. İyi ki sizinleyiz.

Sevgiler

Alp Eymen’in annesi  N.Can