Apple, İphone uygulaması ile Otizm’de erken teşhis mümkün olabilir

apple-autism-otizmApple, ResearchKit’in otizm, epilepsi ve melanom üzerine yeni araştırma çalışmaları yapılmasını sağladığını duyurdu. ResearchKit, doktorlar, bilim insanları ve diğer araştırmacıların iPhone uygulamalarını kullanarak katılımcılardan daha sık ve daha doğru veriler toplamasına yardımcı olarak, iPhone’u tıbbi araştırmalar için güçlü bir araca dönüştürdü.

Duke Üniversitesi, Johns Hopkins ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden araştırmacılar, ResearchKit’ i kullanarak yeni tıbbi araştırmalar başlattı.

Apple’ın ilk akıllı saat modeli olan Apple Watch’u tanıttığı lansmanda duyurduğu sağlık odaklı ResearchKit ile katılımcılarının interaktif bilgilendirilmiş onay sürecini inceleyebilmesi, aktif görevleri kolayca tamamlayabilmesi veya anket yanıtlarını gönderebilmesi ve sağlık verilerinin araştırmacılarla nasıl paylaşılacağını seçebilmesi onların tıbbi araştırmalara her zamankinden daha kolay katkıda bulunmasını sağlıyor.

Araştırmacılar ve geliştiriciler açık kaynak çerçevesine 50’nin üzerinde araştırmacı ekleyerek şimdiden ResearchKit’e katkı yaptılar.

ResearchKit’i kullanarak araştırmalar tasarlayan uzmanlar gerçek zamanlı verileri doğrudan iPhone’dan almak için, kullanıcının iznini alarak, Sağlık uygulamasındaki ağırlık, kalp atış hızı, glikoz seviyesi ve üçüncü taraf aygıt ve uygulamaların ölçtüğü diğer verilere de erişebiliyor. iPhone’daki ivmeölçer, mikrofon, jiroskop ve GPS sensörlerine erişim, katılımcının yürüyüş şekli, motor bozukluk, fitness, konuşma ve bellek durumu hakkında ek bilgiler sağlayarak tıbbi araştırmacılara daha objektif veriler sunuyor.

ÇOCUKLARIN UYGULAMAYA VERDİĞİ TEPKİDEN TEŞHİS KONULABİLİR Mİ?

Duke Üniversitesi ve Duke Medicine, otizm ve diğer gelişim sorunları hakkında “Otizm ve Ötesi” isimli çalışması kapsamında iPhone’da ön kameranın gelişim sorunlarının belirtilerinin çok daha küçük yaşlarda saptanması için kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor. Uygulama, çocuğun iPhone’da gösterilen videolara verdiği tepkiyi ölçmek için yeni duygu algılama algoritmaları kullanıyor.

“Otizm ve Ötesi iyi hazırlanmış tarama soru formlarını çocuğun duygularının analiz edilmesine olanak veren yeni bir video teknolojisiyle birleştiriyor. Böylece, bir gün otizm ve anksiyete gibi durumların taramasını otomatikleştirebileceğiz” diyen Duke Üniversitesi Mobil Teknoloji Stratejisi Direktörü ve Dahiliye ve Pediyatri Bölümü’nde Yardımcı Doçent Ricky Bloomfield sözlerine şöyle devam ediyor: “ResearchKit bir tıbbi araştırmayı tek bir uygulamaya koyarak önceden ulaştığımızdan çok daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlıyor.”

APPLE WATCH İLE KRİZLERİN SÜRESİ SAPTANACAK

Johns Hopkins tarafından geliştirilen EpiWatch uygulaması, ResearchKit kullanılarak Apple Watch’la yapılacak bu türden ilk çalışma. Çalışma Apple Watch’taki takılabilir sensörlerin krizlerin başlamasını ve süresini saptamak için kullanılıp kullanılamayacağını test edecek.

Bu çalışmanın ilk aşamasında, araştırmacılar hastaların, krizlerinin dijital imzasını kaydederek sevdikleri birine uyarı göndermek üzere ivmeölçer ve kalp atış hızı verilerini kaydetmesini sağlayan özel Watch uygulamasını tetiklemesi için tek dokunuşta erişebilecekleri, Apple Watch’taki özel bir komplikasyonu kullanacak.

Uygulama tüm krizlerin ve olay sırasında hastanın tepki verebilirliğinin kaydını tutacak. Uygulama, katılımcıların kendi durumlarını araştırma çalışmasına katılan diğer kişilerle karşılaştırmasına olanak vermesinin yanı sıra ilaçlarını alıp almadıklarını izleyerek ve yan etkileri tarayarak hastaların rahatsızlıklarını yönetmelerine de yardım edecek.

AİLE VE BAKICILARI UYARABİLECEK

“Epilepsi Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyonun üzerinde kişiyi etkiliyor. ResearchKit kullanarak tasarlanan bu yeni uygulama artık durumlarını yönetmelerine yardımcı olabilecek interaktif aktiviteler sağlıyor ve farklı kriz türlerini algılayarak aileleri ve bakıcıları uyarabilecek bir uygulama geliştirmenin kapısını açıyor” diyen Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Profesörü Dr. Gregory Krauss’a göre, artık krizleri ülke genelinde izlemek ve verileri tamamen yeni bir biçimde toplamak için teknolojiyi kullanma olanağıbulunuyor.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi, iPhone’da çekilen dijital görüntülerin ben büyümesi ve melanom riskleri hakkında bilgi almak için kullanılıp kullanılamayacağını ve ben büyüklüğünü zaman içinde fotoğraflayarak ve ölçerek kişilerin cilt sağlığını daha iyi yönetmelerine yardımcı olup olamayacağını araştırıyor.

TEŞHİS ALGORİTMALARI OLUŞTURULMASINA YARDIMCI OLACAK

Araştırmanın katılımcıları bendeki değişiklikleri belgeleyerek bunları doğrudan sağlık çalışanlarıyla paylaşabilecek ve araştırmacılar, dünyanın her yerinden onbinlerce iPhone kullanıcısının gönderdiği görüntüleri potansiyel melanomu taramak için ileride yapılacak çalışmalarda kullanılabilecek teşhis algoritmaları oluşturulmasına yardımcı olması için kaydedebilecek.

iPHONE UYGULAMASI ERKEN TEŞHİSİ MÜMKÜN KILABİLİR

“Melanom, erken teşhisin en tipik örneğidir. Hastaların benlerinin görüntülerini paylaşması için basit bir yol oluşturarak melanomaları daha erken tespit edebilirsek hastalığın ilerlemesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliriz” diyen Knight Kanser Enstitüsü’nde Dermatoloji Kürsüsü Doktoru ve Melanom Araştırma Program Direktörü Dr. Sancy Leachman, katılımcı havuzunun genişlemesinin kritik bir adım olduğunun altını çizdi ve ResearchKit’in basit bir iPhone uygulamasının geliştirilmesiyle birlikte bunu hiç olmadığı kadar kolaylaştırdığını belirtti.