Best Buddies Turkey projesi başlıyor

Türkiye’de bir çok okulda devam eden Best Buddies Turkey projesi 2. kez Algı Özel Eğitim Merkezi ve Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi işbirliği ile uygulanıyor ve özel çocuklarımız, normal gelişim gösteren çocuklar ile arkadaş oluyorlar. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 öğrencimiz Best Buddies Turkey uygulaması ile arkadaş oldular. Hala arkadaşlıklarını sürdüren öğrencilerimiz mevcut. Bu uygulama sayesinde normal gelişim gösteren öğrencilerin farkındalığı artıyor, özel gereksinimli çocuklarımız ise gündelik hayatında karşılaşmadığı biriyle dostluk kurarak hayata daha hızlı adapte olabiliyor.

Best Buddies Turkey programı öncesi Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi öğrencilerine Algı Özel Eğitim Merkezi Zihin Engelliler öğretmeni Vefa BİLİCİ, Sabri ŞEN ve Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi Habeş ANIK tarafından Engellilik Konusuna Doğru Yaklaşım semineri verilmiştir.

Best Buddies Nedir?

Best Buddies, uluslararası bir sivil toplum girişimidir.

Best Buddies, Zihinsel ve Gelişim Engelli bireylerle, gönüllüleri arkadaş yapan bir programdır. Kelime anlamıyla en yakın arkadaş anlamına gelen bu sivil girişim, hayatınızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlar.

Programın amacı, toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmaktır.

Bir Zihinsel ve gelişim engelliyseniz ya da bir gönüllü iseniz bu projede yer alabilirsiniz. Bu proje sizi Best Buddy olarak bir arkadaşla eşleştirir.

BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj ya da sosyal medya vasıtasıyla iletişim kurup, ayda bir kaç kere yüz yüze görüşüyorsunuz. İki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz. Kafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşamınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz..

IMG_7529

IMG_7510

IMG_7516