Best Buddy’ler Yaz Tatili Öncesi Buluştu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Best Budies Turkey projesi kapsamında gerçekleşen buluşmalarda Best Buddy’ler yeniden bir araya geldi. Bu yıl Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ile Algı Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin eşleştiği etkinlikte arkadaşlık, dostluk ve çeşitli aktiviteler ile yıl boyunca bir araya gelen gençlerimiz, okulların kapanmasıyla yaz tatili öncesi tekrar bir araya geldi.

Amacı özel gereksinimli bireyler ile normal gelişim gösteren bireylerin arkadaş olabilmeleri ve aktiviteleri birlikte gerçekleşetirebilmeleri olan proje kapsamında her yıl binlerce genç arkadaş oluyor ve çeşitli etkinliklere birlikte katılabiliyor. Bu etkinlikler özel gereksinimli bireylerin sosyalleşmesi, arkadaş edinebilmesi ve sosyal hayata daha hızlı adapte olabilmesi açısından çok önemli. Ayrıca normal gelişim gösteren bireylerinde farklılıklara daha fazla destek olabildiği, kaygılarını, endişelerini ortadan kaldıracak bir aktivite olduğu bilinmektedir.

Otizmli bir çocuğu, normal gelişim gösteren yaşıtlarıyla arkadaşlığa teşvik etmekten daha büyük bir iyilik yapamazsınız. Yaşıtlarıyla kurduğu ortam, ailenin çocuğa evde asla yaratamayacağı bir ortamdır. Etrafında benzer ilgileri olan onlarca yaşıtı bulunurken çocuğu iletişim kurmaya teşvik etmek, sürekli üzerinde çalışılması gereken otizmde sosyal beceriler için mükemmel bir etkileşim fırsatıdır.