Bilişsel Beceriler Çalışması – Ailesini Tanıtma – Bireysel Eğitim

Rıza Emir 19/07/2006 doğumludur. “Yaygın gelişimsel bozukluk” tanısıyla kurumumuza başvurmuştur. Ekim 2010 tarihinden itibaren kurumumuzda ayda 8 saat eğitim almaktadır. Öğrencimiz bireysel ve grup derslerine katılmaktadır. Öğrenci için, rehberlik araştırma merkezinin hazırladığı rapor göz önüne alınarak “alıcı dil becerileri, ifade edici dil becerileri, yönerge takip becerileri, motor beceriler ve sosyal beceriler”in hedef alındığı bir yıllık bireysel eğitim planı hazırlanmıştır.

Rıza Emir kurumumuza ilk başladığı günlerde bütün ders boyunca ağlayarak, kendini iletişime kapatarak hiçbir şey yapmak istemiyordu. Çok hızlı konuşuyor, kelimeleri yuvarlıyor ve göz teması kurmuyordu. 1,5 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalar sonucunda Rıza Emir’in kullandığı kelimeler ve kendini ifadesi çok gelişti. Artık daha yavaş ve anlaşılır konuşuyor. Kısa sürede kuruma ve derslerine uyum sağladı. Verdiğimiz komutları artık eksiksiz uygulayabiliyor. Kuruma başladıktan bir süre sonra tuvalet eğitimi ile ilgili de aileyle ortak çalıştık. Kısa bir süre sonra Rıza Emir tuvalet eğitimini de kazandı.

Yaptığımız çalışmalarla ilgili düzenli olarak aileyi bilgilendiriyor ve yönlendiriyoruz. Rıza Emir’in ailesinin de buradaki çalışmalarımızı sürekli takip etmesi, evde desteklemesi ve ilgilenmesiyle kısa sürede çok yol aldık. Çalışmalarımıza devam ederek yolumuzda hızla ilerlemeye devam ediyoruz…