Çocuklarla ilgili endişe verici araştırma

endiseli-cocukÇocukların yaklaşık yüzde 20’sinde, anksiyete, depresyon ve dikkat eksikliği gibi ruhsal bozukluklar bulunduğu bildirildi.

Federal sağlık yetkililerinin geniş çaplı araştırması, 3-17 yaşındaki çocukların yüzde 13-20’sinde ruhsal bozukluk bulunduğunu ve oranın artmaya devam ettiğini gösterdi.

Çocuklarda en çok dikkat eksikliği görüldüğünü (yüzde 6,8) belirten araştırmacılar, bu rahatsızlığı davranış bozuklukları (yüzde 3,5), anksiyete (yüzde 3), depresyon (yüzde 2,1), otizm (yüzde 1,1) ve Tourette sendromunun izlediğini vurguladı.

Yaşa bağlı artan ruhsal bozukluk belirtilerinin, oyun oynama, öğrenme, konuşma ve duyguları ifade etme güçlükleriyle kendini gösterdiği belirtildi.

Araştırmacılar, otizmin özellikle 6-11 yaşındaki erkek çocuklarında görüldüğünü de açıkladı.

Araştırmada ayrıca 12-17 yaşındaki gençlerin yüzde 4,7’sinin uyuşturucu kullandığı, yüzde 4,2’sinde alkol ve yüzde 2,8’inde sigara bağımlığının geliştiği ifade edildi.

Erkek çocuklarda dikkat eksikliği, davranış bozuklukları, otizm, anksiyete, Tourette sendromu ve sigara bağımlılığına kızlardan daha sık rastlandığı bildirildi.

Kaynak:f5haber

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir