Dünya Sağlık Örgütü ‘nden Aşı Çağrısı

cocuk-asiDünya Sağlık Örgütü, bazı Avrupa ülkelerinde görülen kızamık salgınlarının, Avrupa kıtasında bu hastalığı 2015 yılında ortadan kaldırma planlarını tehdit ettiğini açıkladı. Örgüt, kıta genelinde acil aşı kampanyaları düzenlenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Sağlık uzmanları, 2015 hedefini yakalamak için henüz çok geç olmadığını ancak bunu başarmak için olağanüstü bir çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Teorik olarak kızamık hastalığını, tıpkı 1980’de çiçek hastalığında olduğu gibi,tamamen ortadan kaldırmak mümkün. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesini oluşturan Portekiz’den Özbekistan’a kadar uzanan 53 ülke, hastalığın kıtada yayılmasını engelleme vaadinde bulundu.

Ancak geçen yıl İtalya ve Fransa’da ortaya çıkan salgınların ardından, bu yıl da İngiltere, Türkiye, Ukrayna ve Romanya’da kızamık vakalarının sayısında artış görülüyor.

Örgüt’ün Avrupa Aşılama Birimi’nden Robb Butler, ‘2015 hedeflerine ulaşılamayacağını söylemek için henüz erken, ancak bu hedefe ulaşma olasılığı tehdit altında. Bunun aksini düşünmek saflık olur” dedi.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıklarına karşı kullanılan karma aşı MMR’dan iki doz kullanılması, hastalığa karşı neredeyse tam bir koruma sağlıyor. Kızamık çok bulaşıcı olsa da, halkın yüzde 95’inin aşılanması, hastalığın yayılmasını tamamen durdurabiliyor.

1998 yılında ortaya atılan, MMR aşısıyla otizm arasında bir bağlantı olduğu iddialarının doğru olmadığı daha sonra kanıtlanmış olsa da, söylentiler ve yanlış inanışlar, düzenlenen kampanyaları olumsuz etkiliyor.

Eldeki veriler bazı ülkelerde aşılanma oranının bu hedefin altında kaldığını, oranın yüksek olduğu ülkelerde bile kimi bölgelerde aşılanmamış kişilerin yoğunluğunun fazla olduğunu gösteriyor.

HEDEFLERE ULAŞMAK KOLAY OLMAYACAK

İskandinavya’da ve bazı orta ve doğu Avrupa ülkeleri, hedeflenen yüzde 95 oranını yakalamış durumda. Slovakya Sağlık Bakanlığı, 1998’den bu yana kendi vatandaşları arasında herhangi bir vakaya rastlanmadığını, hastalığın sadece ülke dışından gelen kişilerde görüldüğünü açıkladı.

Ancak Örgüt’ün Avrupa Bölgesi’nde yer alan 53 üye ülke genelinde hedeflere ulaşmanın kolay olmayacağı belirtiliyor. Salgının görüldüğü ülkelerden İngiltere’de yeni aşı kampanyaları başlatıldı. Bu çerçevede, iki doz MMR aşısı yapılmamış bir milyon çocuğun aşılanması hedefleniyor.

Ancak Robb Butler diğer ülkelerin de, henüz salgın başlamadan harekete geçmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

“Avrupa çapında, üye ülkelerin İngiltere’de olduğu gibi, çocuklar ve gençler için aşı kampanyaları başlatmasını bekliyoruz. Aşılanma oranının yüzde 97’ye ulaştığı bazı ülkelerde bile hâlâ aşılanmamış bölgeler var” diyen Buttler bu ülkelerde de hızla aşılama yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: GerçekGündem