Efe Karaman 9 Yaş

Efe’nin 8 aylık doğmasına bağlı gelişen sağlık nedenlerinden dolayı, gelişimi geriden geliyordu. İkizi Ece ile 2008 yılında anasınıfına başladığında Ece dahil diğer öğrencilerden yapması gerekenden geri geliyordu. Efe hep isterse yapar istemezse bilmiyorum der bırakırdı ve yapmazdı. Anasınıfı sonunda öğretmenimiz tekrar anasınıfında okuması gerektiğini belirtmişti, doktorumuzun da önerisiyle tekrar ana sınıfı okudu. Efe 1.sınıf ilköğretim öğrenimine başladığında da geriden gelişinin eğitim-öğretiminde de devam ettiğini farkettik.

Doktorumuza Efe istese yapıyor, söylüyor istemezse bilmiyorum diyor bırakıyor,  ne yapmalıyım dediğimde, bilmiyorum dediği sürece Efe’nin ilköğretim öğretmeninin onu bilmiyor kabul edeceğini belirtti. Eğer böyle ise psikologa gitmemiz gerektiğini söyledi. Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi’ndeki psikolog öğrenimin geriden geldiğini rehabilitasyon merkezinden destek almamız gerektiğini söyledi. Devletten rapor alabileceğimizi de belirtti. İnternetten Mecidiyeköy çevresindeki rehabilitasyon merkezlerine bakarken ALGI’yı aramam gerektiği hissine kapıldım. Rehabilitasyon merkezleri hakkında hiçbir bilgim yoktu. Randevu alıp kurucuları ile görüştüm. Efe Aralık 2010’da Algı’da bireysel derslere başladı. Efe ilkokul 1.sınıf öğrencilerinin normal öğrenme süresi içersinde öğrenmesi gerektiğinin çok gerisindeydi. Türkçe, matematik derslerine başladık. Aralık 2010 tarihinde e ve l  harflerinden yeni başlayabilmiştik. Öğretmeni ile iletişimi de çok iyiydi. İlkokula gitmek istemiyordu ama Algı’ya gitmek istiyordu. Algı’dan sonra daha hızlı öğrenme devam etti.

Bana göre şimdi Efe’nin eğitim olarak ilerlemesi çok iyi. Artık Efe okumayı yazmayı öğrendi. Okuduğunu anlıyor bize anlatıyor, soruları cevaplandırıyor. Matematikte sayıyor ve toplama yapabiliyor ve ilerlemeye devam ediyor. Ayrıca sadece Türkçe ve matematik değil sosyal hayat ve toplumsal yaşam dersleri de alıyor.

İlk geldiğimde Algı’yı bilmediğimden Efe’yi beklerken, Algı ile ilgili ne diyorlar diye diğer velilerin konuşmasını dinliyordum. Hep övüyorlardı, doğru karar diye de seviniyordum. Efe’nin Algı’da ki bütün öğretmenleriyle arası çok iyi. Eve gittiğimizde anlatıyor Ece’ye,anneannesine,dedesine. Sonuç olarak Efe’nin derslerinde memnun edici, çok güzel gelişmeler oldu, oluyor. Beklentilerimin karşılığını aldım ve alıyorum. Destekleri için teşekkür ederim. 2010 Aralık’dan bugüne halen devam ediyoruz.

Nuriye Karaman