Engelli Belediye Meclis Üyesi Göstermeyen Partilere Oy Yok

engellilerden-belediye-meclis-uyesi-gosteremeyen-partilere-oy-vermeyecekler-56160Engelli vatandaşlar, 2014 yerel seçimlerinde, en az bir engelli belediye meclis üyesi adayı göstermeyen siyasi partilere oy vermeyecek. Manisa’da, engelli vatandaşlar, 2014 yerel seçimlerinde, en az bir engelli belediye meclis üyesi adayı göstermeyen siyasi partilere oy vermeyecek. ‘Engelli adayın yok ise oy da yok’ sloganıyla yola çıkan ildeki 8 engelli derneği, bir araya gelerek Manisa Engelliler Dayanışma Platformu oluşturdu.

Altı Nokta Körler Derneği Şubesi’nde, platform üyesi dernek yöneticileriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Manisa Engelliler Dayanışma Platformu Sözcüsü Arif Zengin, 2014 yerel seçimlerinde en az bir engelli belediye meclis üyesi adayı göstermeyen siyasi partilere oy vermeyeceklerini söyledi.

Manisa genelinde, 10 binin üzerinde engelli olduğunu aktaran Zengin, bunun yüzde 60 ile 70’inin seçimlerde oy kullanacağını bildirdi. Bu engelli seçmenlerin, ailelerini ikna etmeleri durumunda oy kullanacak kişi sayısının 300 binleri bulacağını dile getiren Zengin, “Bu, küçümsenecek bir rakam değil. Onun için yerel seçimlerde her belediyeden en az bir engellinin belediye meclis üyesi adayı olarak gösterilmesini istiyoruz. Biz siyasi partilerin en az bir engelliyi aday göstereceklerine inanıyoruz. Eğer göstermezlerse hiçbir siyasi partiye oy vermeyeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin yerel seçimlere hazırlandığını aktaran Zengin, belediye başkanları, meclis üyelikleri ve muhtarlık seçimlerinin kısa bir süre sonra yapılacağını ifade etti. Manisa büyükşehir olduğu için yerel seçimlerin daha da hassas hale geldiğini dile getiren Zengin, “Zira ilçe belediye meclis üyelerinin bir kısmı, aynı zamanda il genel meclisi görevini de üstlenecek. Bu durum bize engellilerin seçimlerde daha dikkatli ve birlikte adım atmamızı zorunlu hale getirdi. Buradan hareketle Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi’nin çağrısı ile Otistik Bireyler ve Engelsizler Derneği, Spina Bifida Derneği, Otizm Derneği, Zihinsel Engellileri Eğitme ve Koruma Derneği, Anadolu Engelliler Birliği Derneği, Sağır Dilsizleri Koruma Kalkındırma Eğitim Kültür Gençlik Spor Deneği ile Engelsiz Yarınlar Derneği, bir araya gelerek bir platform oluşturduk. Manisa’da yerel seçimlere kadar Manisa Engelliler Dayanışma Platformu adı altında birlikte hareket etmeye karar verdik.” diye konuştu.

‘Engelli adayın yok ise oy da yok’ sloganının, platformun çıkış noktası olduğunu belirten Zengin, bu çağrının seçimlere katılacak bütün partilere olduğunu söyledi. Seçilebilir sırada en az bir engelli adayı olmayan partinin, platform tarafından samimiyetsiz ilan edileceğine değinen Zengin, “Zira söz sırası geldiğinde engelli haklarından yana olduklarını söyleyenler, seçimlerin ardından engellileri ve sorunlarını da unutuyorlar. Bu şehrin asli unsurları olarak biz engelliler de insanca yaşamak ve sağlıklı bireylerle eşit düzeyde önemsenmek istiyoruz. Bu bağlamda, seçilme ve temsil hakkımızı sonuna kadar savunacağız ve bu hakkımızı savunanların yanında olacağız. Bu konuda samimiyet ölçümüz, listelerinde seçilebilir sıralarda en az bir engellinin listelere konulması olacaktır.” şeklinde konuştu.

Zengin, ‘Engelli adayın yok ise oy da yok’ gündemi ile 21 Eylül’de Manisa’da düzenleyecekleri geniş katılımlı toplantıya, yerel seçimlerde il sınırları yerel yönetim sınırı olması nedeniyle ilde görev yapan bütün engelli derneklerini ve bu il sınırlarında yaşayan bütün engellileri davet etti ve platformda yer almaya çağırdı.

Kaynak: FocusHaber