Engelli Çalıştırana Süper Teşvik

engelli-calisanHükümet, tüm yasal zorunlulukları rağmen engelli vatandaşların çalıştırılmasıyla ilgili beklediği sonucu alamayınca yeni paket hazırladı. Korumalı işyerlerine çok sayıda vergi indirimi getiren paket, otistik ve down sendromlu vatandaşların iş hayatına adım atmalarını sağlayacak. Bakanlar Kuruluna sunulan yeni teşvik paketine göre, devlet, engelli çalıştıran korumalı işyerlerine vergi indirimi yapacak. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirilecek, çevre vergisi alınmayacak. İşsizlik sigortasında işveren payını devlet ödeyecek. Zorunlu olmadığı halde engelli çalıştıran işyerlerinin indirimi daha yüksek olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının hazırladığı pakette özetle şu düzenlemeler yer alıyor:

ÖZEL İŞYERİ İNDİRİMİ

Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100ü tutarında korumalı işyeri indirimi yapılacak. İndirim her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak. Bu nitelikteki işyerleri ile sosyal hizmet kurumları çevre vergisinden de muaf olacak.

BEŞ YIL UYGULANACAK

Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100ü tutarındaki kısmı korumalı işyeri indirimi olarak kurumlar vergisi beyannamesinde yer alabilecek. Bu indirim de her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak.

ZORUNLU OLMAYANA DAHA FAZLA

Mevzuatta belirlenen kontenjandan fazla veya yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için yapılan ücret ödemelerinin tamamı da kurumlar vergisinden indirilebilecek. Korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı Hazine tarafından karşılanacak.

Maaşın bir bölümünü devlet ödeyecek

Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin ücretlerinin bir bölümü de yine devlet tarafından karşılanacak. Buna göre, devlet, korumalı işyerlerinde çalışan her engelli için yasa gereği ödenen aylık tutar yaklaşık 125 lirayı bulan engelli ödemesini yapmaya devam edecek. Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik kanun kapsamındaki illerde çalıştırılan engelliler ile mevzuatta belirlenen sayıdan fazla engelli çalıştıranlara bu tutarın yüzde 20si ilave olarak ödenecek.

Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılı

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin engelli çalıştıran ve adına korumalı işyeri verdikleri uygulamayla yeni teşviklerin gündeme geleceğini söyledi. Şahin, Otizm ve down sendromlu olanların istihdamında teşvik uygulanacak. Zaten bu konuda eylem planı hazırlamıştık. Yeni düzenleme ile ilk adımını hayata geçireceğiz. Ciddi vergi indirimleri alacaklar. Diğer engellilerin yanısıra otistik ve down sendromu olanları da iş gücüne katmak istiyoruz. Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılılar, ezber yetenekleri çok güçlü. Bu yeteneği gerektiren işlerde çalışabilirler dedi.

Kaynak:Duyarsız.net