Engellileri anlamak için gönüllü engelli oldular

engellileri-anlamak-icin-engelli-oldularEngelliler Haftası nedeni ile Manisa Merkezde bulunan Magnesia AVM’de farkındalık yaratmak amacıyla 1 Dakikalığına Benim Yerime Geçer Misin? sloganı ile ‘Sen Engellensen Projesi’ uygulandı. Spina Bifida Derneği Manisa İl Temsilciliği organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte sağlam vatandaşlar tekerlekli sandalyeye oturdu.

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası kapsamında farkındalık yaratacak etkinlik düzenlendi. Sen Engellensen Projesi kapsamında 1 Dakikalığına Benim Yerime Geçer Misin? sloganı ile yapılan etkinlik Magnisa AVM’de gerçekleştirildi. Spina Bifida Derneği Manisa İl Temsilciliği organizasyonunda gerçekleştirilen etkinliğe Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi, Manisa Bedensel Engelliler Derneği, Manisa Otizm Derneği, Manisa Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği, Manisa Zihinsel Engellileri Eğitme ve Koruma Derneği ve Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Vakfı (ZİÇEV) yer aldı.

Proje kapsamında sağlam vatandaşlar engellilerin yaşadıkları sıkıntıları anlayabilmek için tekerlekli sandalyeye oturdu, gözlük takarak beyaz bastonla yürüdü. Böylece kısa bir süreliğine de olsa engellilerin yaşadığı sıkıntıları, sorunları yaşamış oldular. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan da tekerlekli sandalyeye oturup, beyaz bastonla yürüdü ve engellilere destek verdi. Uygulanan proje hakkında bilgi veren Spina Bifida Derneği Manisa İl Temsilcisi Burçin Peker, “Burada insanlara engelli olsalardı nasıl bir hayatları olacaktı onu göstermeye çalıştık. Bizleri daha yakından tanımalarına ve anlamalarına çalışıyoruz. Sağlam bir vatandaşın gözlerini kapatması ona çok korkunç gelir. Bir koltuk değneği kullandığınız zaman zorluğu orada anlarsınız. Hissettiklerini öğrendiğiniz zaman anlarsınız. Biz insanlara bunları gösterip, hayatımızın korkunç olmadığını, bununla da yaşanabildiğini, farklı yollar bulduğumuzu ve hayatın bizim için biraz zor olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Farkındalık yaratmak için bütün derneklerle bir araya geldik. Engelli derneklerle bir arada olup, sosyal yaşamda da var olduğumuzu göstermek için buradayız. İnsanlar burada farklı bir dünya olduğunu keşfettiler. Manisa’da ilk kez halka böyle bir uygulama yapılıyor” dedi.

Kaynak:GazeteYarın