Şunun için etiket arşivi: best buddies

Kabataş Erkek Lisesi ile 4. kez Best Buddies Eşleştirme Töreni Düzenledik

“Farklı Gelişim gösteren çocuklar için Gönüllü Uluslararası Arkadaşlık Programı” Best Buddies’in yeni dönem çalışmaları Algı GRUP ve Katabaş Erkek Lisesi işbirliği ile başladı.
Algı Özel Eğitim Merkezi’de 4. kez Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ile eşleşerek programa dahil oldu. 1 yıl sürecek proje boyunca 14 öğrencimiz eşleştikleri arkadaşları ile çeşitli sosyal aktivitelerde bulunacaklar.
Best Buddies arkadaşlık programı, 1989 yılında, farklı gelişen bireylerin toplumun dışına itilme sorununun çözülmesi ve sosyal hayata dahil edilmeleri amacıyla Amerika’da başlatılmış bir program. Şu an 50 ülkede faaliyet gösteren, kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyon olan Best Buddies Türkiye’de de yürütülüyor.
Kabataş Erkek Lisesi okulu öğrencilerinin özel gelişim gösteren Buddy’leri ile tanıştığı eşleşme töreni 23 Aralık 2018 günü Kabataş Erkek Lisesi’nde yapıldı.

Kabataş Erkek Lisesi ile Best Buddies Türkiye Pojesinin 5. sini Düzenliyoruz

Bu yıl 5.sini yapacağımız Best Buddies Türkiye Projesinin bu yılki çalışma toplantısına Kabataş Erkek Lisesi öğrencileriyle tanışması ile başlandı.

Gayet samimi bir ortamda geçen tanışma toplantısından sonra Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ile çocuklarımız ve onlara yaklaşım tarzı ile ilgili bilgiler verildi.

Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerine konun önemi hakkında Algı Grup Uzman Öğretici Cihan Bayar ile birlikte bilgiler verdi. Gönüllü olarak katıldıkları bu çalışmanın çocuklarımız açısından öneminden bahsedildi. Gönüllülerin farkındalığına yapacağı katkıya değinildi. Arkadaşlıklarının uzun yıllar boyunca sürmesini temenni edip gönüllü olan öğrencilere teşekkürler edildi.

Gönüllü öğrencilerimizin sorularıyla Algı Grup olarak 5.sine iştirak ettiğimiz Best Buddies tanıtım ve tanışma çalışmamız sonlandırıldı.

 

Best Buddies Çalışması Nedir?

Best Buddies, uluslararası bir sivil toplum girişiminin adıdır.
Ülkemiz bu programa katılan 50. ülkedir. Ülkemizde geç tanınan bu sistem gönüllülerin ve özel gereksinimli bireylerin hayatlarına olumlu katkılarda bulunmaktadır..

Best Buddies, Özel gereksinimli bireylerle, gönüllüleri arkadaş yapan bir programdır. Kelime anlamıyla en yakın arkadaş anlamına gelen bu sivil toplum girişimi, gönüllerin hayatında Özel gereksinimli bir bireyin hayatına dokunmasına olanak sağlar.

Programın amacı, toplumdaki Özel gereksinimli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmaktır.
Ayrıca Özel gereksinimli birey için normal gelişime sahip akranı ile kaynaşma olanağı sağlamaktır.
İletişim becerilerinin gelişimine ve sosyal gelişimine katkıda bulunmaktır.
Özel gereksinimli birey için model alabileceği bir akranı ile vakit geçirmesine olanak sağlamaktır.

Programın işleyişi ise, gönüllüler ile özel gereksinimli bireylerin eşleşmesi ile başlıyor. Eşleşen bireyler ön tanışmadan sonra iletişim bilgilerini birbirlerinden alıyorlar. Daha sonra mobil ortamdan iletişime geçiliyor. Belirli zamanlarda buluşup sosyal etkinlikler yapıyorlar (Kafede buluşma , sinemaya gitme, gezi planı yapma vs.) Gerekli etkileşimi sağlayabilen Buddy ler bu tanışmalarını uzun yıllara yayabiliyorlar.