Evde De Çevreci Olabiliriz

Gelecek nesillere geçmişi aratmayacak yaşanabilir bir çevre için ülke çapında birçok çevreci proje gerçekleştiriliyor.Bu projelere günlük hayat yoğunluğuna katılamıyorsanız

kendi yaşam alanlarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle çevreye destek olabilirsiniz.

Enerji kaynaklarının hızlı tüketimi , ülke ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Bu durum ay sonunda faturalara yansıyor. Enerji giderlerini bireysel olarak azaltmak yaşanabilir

Çevre koşullarının devam ettirilebilmesi destek olmak için evinizde bulunan elektrikli

Aletlerinin kullanımına dikkat ederek başlayabilirsiniz.

İşte size evinizde yüzde  30’a varan enerji tasarrufu sağlamanız için uygulamanız gereken birkaç ipucu;

Öncelikle yeni alacağınız elektrikli ev aletlerin A sınıfı olmasını tercih edin. B sınıfı ev aletlerine göre alış fiyatı daha yüksek olmasına rağmen kullandığınız dönem boyunca sağladığı tasarrufun size geri dönüşü oldukça fazla.

Buzdolaplarınızı radyatör , soba , güneş gören pencere , ocak , fırın ve bulaşık makinesi gibi ısıveren kaynaklardan uzak tutarak enerji tüketiminizi yüzde 10-15 oranında azaltabilirsiniz.

Yiyeceklerin düdüklü tencerede pişirilmesi hem tasarrufu sağlamanıza aynı zamanda

Yiyeceklerin besin değerini korumasını sağlar.

Bulaşık makinelerini her zaman tam olarak dolduğunda çalıştırın. Yarım yük seçeneği sunan bulaşık makinelerini tercih ettiğiniz zaman bulaşığa acil ihtiyaç duyduğunuzda makineyi tam doldurmadan az su ve enerji tüketerek yıkayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi hafif nemliyken ütüleyin. Kıyafetleriniz yeterince nemliyse buhar ayarını kapatabilirsiniz. Böylece çok buhar üretiminden kaynaklı enerji tüketimini engellemiş olacaksınız.

Klimanızı çalıştırırken uygun bir oda sıcaklığı seçin. Çok düşük sıcaklık seçimi yaparsanız oda çok soğuyacağı gibi gereksiz enerji sarfiyatına neden olacaktır.

Odanızı soğutmak istiyorsanız klimanızı 22-24 dereceye kadar ayarlamanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki klimalarda düşürdüğünüz her bir derece yüzde 3-4 oranında daha fazla enerji harcar.

Çamaşır makinenizin durduğu yerin çevresinde en az 5 santim boşluk bulunmasına dikkat edin. Aynı zamanda çamaşır makinenizi mümkün olduğunca dolduktan sonra çalıştırın. Çünkü 2 kere az miktarda çamaşır yıkamaktansa 1 kere çok miktarda çamaşır yıkamak çok daha ekonomiktir.

Elektrik süpürgenizin verimliliğini , toz torbası ve filtrelerini temizleyerek arttırabilirsiniz.kağıt ve türevi  malzemelerden yapılan toz torbası ve çevreye dost orijinal filtre kullanın.

Farklı güç seçenekleri bulunan saç kurutma makinelerini tercih ederseniz saçınızın ıslaklığına göre kademe seçebilirsiniz. Böylece çok ıslak olmayan saçları kuruturken

Daha az enerji harcarsınız.

Televizyon izlerken sesini ne kadar az açarsanız ay sonunda faturanızda o kadar bir düşüş görürsünüz. Çünkü televizyonun ses seviyesi arttıkça enerji tüketimi de aynı oranda artar.

Elektronik eşyalar bekleme durumunda , çalıştıkları duruma göre  az da olsa belli miktarda enerji harcamaya devam ettikleri için işiniz olmadığı zamanlarda bilgisayarınızı kapalı tutun.

Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha az enerji harcadıkları için daha ekonomiktir.

Günlük hayatta çok sık kullandığımız cep telefonu cihazların sarj aletlerini dolum sonrası prizden çektiğiniz zaman enerji tasarrufu sağlamanızın yanı sıra cihazınızın kullanım süresini uzatmış olursunuz.

SUSUZ KALMAYIN

Sebzeleri elde yıkamak yerine , su dolu bir kapta yıkayarak yılda 18 ton su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Musluklarınızın su damlatmasını önleyin. Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın. Tuvaletleri çöp olarak kullanmayın , günde 1 kez amacı  dışında sifonu çekmemiz yılda 4 ton su harcamanıza neden olur.

AYDINLIK İPUÇLARI

 

Evlerinizi gün ışığından en fazla yararlanacak şekilde düzenleyin. Odadan  her çıkışınızda ışıkları mutlaka kapatın.

Bu işlemin anahtarlara  ya da ampullere herhangi bir zararı olmayacaktır.

Akkor lamba yerine kompakt flüoresan lamba kullanılması durumunda aydınlatma maliyetiniz  yüzde 75 ‘ e kadar azalacak.

Evinizi badana yaptırırken mümkün olduğunca açık renkler kullanmayı tercih edin.çünkü açık renk evinizi daha aydınlık gösterecektir.