Farklı Çocuklardan Özel Gösteri – Nisan 2013

Ozel_cocuklarBirleşmiş Milletler tarafından “Otizmde Farkındalık Ayı” ilan edilen nisan ayında özel çocuklar fark yarattı. Sevilen sanatçı Gökhan Tepe’nin de destek verdiği özel çocuklar, dans gösterileri ve tiyatro oyunu sahnelediler. 

Anadolu’da Haber Ajansı (an-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde düzenlenen etkinliği yaklaşık 200 kişi izledi. Etkinliğin açılış konuşmasını aynı zamanda otizmli bir genç annesi olan, Algı Özel Eğitim Merkezi kurucularından Parin Yakupyan yaptı. Yakupyan, otizmlilerin özürlü değil sadece farklı olduğunu vurgulayarak, “Okulda, sokakta, tiyatroda, sinemada her zaman çocuklarımızdan rahatsız oluyor… Sokakta ağlayan, hırçınlık yapan bir çocuk gördüğünüzde annesini suçlamadan önce bir düşünün. O çocuk, otizmli olabilir ve sadece çevrisini sizden farklı algıladığı için rahatsız olmuş olabilir” dedi.

Konuşmanın ardından çocuklar şiirler okudu, dans gösterileri, müzik dinletileri sundular, anne-çocuk ilişkisini anlatan mini bir tiyatro gösterisi sahnelediler. Etkinliğin sonunda çocuklar birlikte halay çektiler.

Etkinliği izleyen sanatçı Gökhan Tepe de çıkışta yaptığı açıklamada, kendisinin de otizmle ilgili birçok şey öğrendiğini ve artık farkındalığının arttığını söyledi.

Yayınlanan Adresler:

http://www.anadoludahaber.com/?mxz=haber&hid=8483

http://www.konyarehberi.net/haber/4536/farkli-cocuklardan-ozel-gosteri-4536.html

http://www.turkiyehaberajansi.com/haberdetay/61075/Farklı-�ocuklardan-�zel-Gösteri

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=410350&kn=22&ka=4&kb=22

http://www.f5haber.com/kthaber/farkli-cocuklardan-ozel-gosteri-haberi-3826652/

http://www.haberler.com/farkli-cocuklardan-ozel-gosteri-4519890-haberi/

http://www.magazinoteli.com/news.php?n_id=49228

http://www.sondakika.com/haber/haber-farkli-cocuklardan-ozel-gosteri-4519890/