Fazil SAY’dan kendisine “Otizmli” Dendigi İçin Savcılığa Suç Duyurusu !

FAZIL-SAYPiyanist ve besteci Fazıl Say, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” gerekçesiyle yargılandığı dava sırasında kendisine hakaret etttiği iddiasıyla müşteki Ali Emre Bukağılı hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık, suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma kapsamında her iki tarafı da ifadeye çağırdı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Fazıl Say hakkında İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesinde açılan davada müşteki sıfatıyla yer alan Ali Emre Bukağılı’nın, 18 Şubat’taki duruşmada, kendisine “otizm hastası diyerek hakaret ettiği” öne sürüldü.

Say’ın otizm hastası olmadığı bildirilen dilekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Şüphesiz ki otizm bir hastalıktır. Elbetteki bir kişinin otizm hastası olması hakarete konu olabilecek bir durum değildir. Ancak TCK’nın 125. Maddesi’nde de belirtildiği gibi kişinin bedeni arızasını ifade etmekle veya kişiye bir hastalık izafe etmekle de hakaret suçu işlenmiş olur. Şüpheli Bukağılı kasıtlı olarak, Say’ın tüm toplum önünde şeref ve haysiyetini sarsmak için bu sözleri sarfetmiştir. Zira şikayetçi sıfatı ile bulunan Bukağılı’nın mahkemeden bu şekilde bir araştırma yapılmasını istemesinde, davada bulunduğu sıfatı itibarıyla hiçbir hukuki menfaati bulunmamaktadır. Söz konusu mahkemenin de Say ile ilgili böyle bir tespiti olmamıştır.”

Olayın ardından bazı basın yayın organlarında, “Fazıl Say’a çirkin saldırı” yönünde haberlerin yer aldığı belirtilen dilekçede, Bukağılı’nın söz konusu sözleri ile talebinin, maksatlı ve haddini aşan kasıtlı bir davranış olduğu iddia edildi.

Dilekçede, Ali Emre Bukağılı hakkında hakaret suçundan dava açılması ve cezalandırılması talep edildi.

Söz konusu suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafları ifadeye çağırdı.

BUKAĞILI: “SAY, BU BAŞVURU İLE KENDİSİNİ DEŞİFRE ETMİŞTİR”
AA muhabirine konuya ilişkin açıklama yapan Ali Emre Bukağılı, mahkemeden Fazıl Say’ın otistik olup olmadığı yönünde araştırma yapılması için talepte bulunduğunu anımsatarak, söz konusu talep nedeniyle Say’ın kendisinden şikayetçi olduğunu ifade etti.

Basın yayın organlarında bu konuyla ilgili iddiaların olması nedeniyle böyle bir talepte bulunduğunu anlatan Bukağılı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca adli tıp kitaplarında otistik hastaların cezai ehliyetlerinin olmayacağı belirtilmektedir. Yani yargılama ile doğrudan ilgisi olan hukuki bir talep. Hatta vicdani bir talep. Duruşmada da bunu açıkça izah ettim. Şayet gerçekten böyle bir hastalık söz konusu ise Fazıl Say’ın ceza almasını vicdanen istemeyeceğimi belirttim. Fazıl Say, hakkımda yaptığı bu şikayet başvurusu ile kendisini çok açık bir şekilde deşifre etmiştir. Fazıl Say’ın ifade özgürlüğü söyleminin samimi olmadığı bu şekilde ortaya çıkmıştır. Dini değerlere ve inançlı insanlara sokak ağzıyla küfürler eden Fazıl Say, bu eylemini güya ifade özgürlüğü içinde açıklamaya çalışmış hatta dine hakaretten dolayı aldığı mahkumiyet kararı nedeniyle tüm dünyaya Türkiye’yi ifade özgürlüğü açısından kötülemiştir.”

Bu şikayetin ardından hiç kimsenin Fazıl Say’ın “ifade özgürlüğü” söylemlerine itibar etmesinin mümkün olamayacağını savunan Bukağılı, “Çünkü anlaşılmıştır ki Fazıl Say’a göre ifade özgürlüğünün anlamı şudur; ‘Ben herkese hakaret edebilirim, başkası ise hakaret olmasa bile benim hoşlanmayacağım birşeyi söyleyemez’. Hukukun önünde herkes eşittir, hiç kimsenin suç işleme ayrıcalığı yoktur” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davanın 18 Şubat 2013 tarihinde görülen duruşmasında şikayetçi Ali Emre Bukağılı söz alarak, otistik olabileceği ihtimaline binaen Say’ın cezai ehliyetinin olup olmadığının araştırılmasını talep etmişti. İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi ise dosyada delil olmadığı gerekçesiyle bu talebi reddetmişti.

Kaynak:AHaber