Günlük Yaşam Becerileri Çalışması – Düğme Dikme – Bireysel Eğitim

Ayfer Gönül 13.07.1987 doğumlu.

Tanısı ağır düzeyde zihinsel yetersizlik.

Ayfer ile kurumumuzdaki birlikteliğimiz 4 yıldır devam etmekte. Çalışılan modüller ‘’dil konuşma ve alternatif iletişim , toplumsal yaşam, günlük yaşam, psikomotor ve bilişsel beceriler.’’ Ayfer konuşamıyor ama isteğini işaretlerle anlatabiliyor.Kulağındaki cihazla duyabiliyor ama sesleri tam ayıramıyor. Ailesi ile arasında geliştirdiği bir dili var. Eğitime başladığı dönemlerde sosyal ve toplumsal ortamlara girmek istemiyordu. Bu durum davranışlarına olumsuz olarak yansıyordu. Ailenin eğitimde ısrarcı olması ve eğitimi desteklemesi Ayfer’in bu durumunun ortandan kalkmasına neden olmuştur.. Eğitimin ilk yıllarından başlanarak öğrencinin  Özbakım , psikomotor,dil, günlük yaşam ve bilişsel yönden yoğun olarak desteklenmesi şu anki durumuna gelmesini sağlamıştır.

 


 

Bu dönem de yapılan çalışmalarda gerçekleştirilen ve başarı sağlanan kazanımlar şunlardır.

Bilişsel Becerilerde ; Hareketleri, sesleri taklit etme, verilen  görsel ve işitsel uyaranlara tepki gösterme, nesneleri tanıma, eşleştirme ve çok parçalı pazzılları yapabilme, verilen sorumlulukları yerine getirme, becerileri çok gelişti. Bazı hayvan seslerini taklit edebiliyor.

Özbakım Becerilerinde; Kıyafetlerini seçme ve giyme, saç bakımı, el ayak bakımı, yani vücut temizliğiyle ilgili alanlardaki becerileri artık kendisi yerine getiriyor.

Psikomotor Beceriler;Kaba motor hareketlerde, merdiven inme çıkma, belirli bir mesafe yürüme, denge hareketleri, hareket halindeki nesneleri atma, tutma ve vurma çalışmaları yapılmakla birlikte, ince motor hareketlerde kalem tutma, resim yapma boyama, kağıt yırtma, yapıştırma,katlama,kesme,model çıkarma, yoğurma maddeleriyle çalışmaları kolaylıkla yapabiliyor.

Dil Konuşma ve Alternatif İletişim Becerileri; İletişim başlatma, tek heceli sözcükleri tekrar etme ve gereksinimlerini tek heceli sözcüklerle söyleme çalışmalar,

Toplumsal  Beceriler; Alışveriş yapılan yerleri ayırt etme çalışmaları , markete gidip istediğini alma, parasını verme, lokantada oturup yemek yeme, yanında birisiyle otobüs metroya binme , girdiği ortamlara uyum sağlama becerileri oldukça gelişti.

Günlük yaşam becerileri  çalışmalarında gayet istekli, severek yapıyor. Aile çalışmaları evde destekliyor.‘’Düğme diker’’ becerisini iki ay ( ayda bir-iki ders) çalıştık. Bunun yanında Ayfer’le yiyecek doğrar, dilimler,rendeler, salata yapar,yemek masası hazırlar- toplar, örgü öğrer,hazır çorba pişirir, yumurta pişirir,çamaşır asar ve bulaşık yıkar vb. becerileri çalışılarak kazandırılmıştır.

Bu alanlardaki gelişim süreleri

‘’Düğme diker’’ becerisi kazanımın alt basamakları dikkate alınarak çalışılmıştır.

3/4 İğneyi al
3/4 İpi al
3/4 İpi iğnenin deliğinden geçir
3/4 İpin uçlarını düğümle
3/4 Kumaşı tutar.
3/4 İğneyi düğmeyi dikeceği yerin altından batır
3/4 Düğmeyi al
3/4 İğnenin çıkan ucunu düğmenin deliğinden geçir
3/4 İğneyi düğmenin diğer deliğinden geçir
3/4 Düğme sıkılaşana kadar dik.
3/4 Kumaşın altını üste çevir
3/4 İğneyi düğmenin dikilen kısmından geçirerek sağlamlaştır
3/4 İpi eliyle kopar