Günlük Yaşam Becerileri Çalışması – Tost Yapma – Bireysel Eğitim

Koray Fatih Taşören 29.O5.1992 doğumlu.

Tanısı: Hafif düzeyde zihinsel yetersizlik.

Koray ile kurumumuzdaki birlikteliğimiz 4 yıldır devam etmekte. Çalışılan modüller sosyal hayat, toplumsal yaşam, türkçe, matematik ve günlük yaşam becerileridir. Toplumsal, sosyal ve akademik olarak sürekli olumlu yönde gelişen bir öğrencimiz. Müzik dinlemeyi, digitürkten konuşmayı ve bilgisayarı çok seviyor. Günlük yaşam becerilerini çalışırken başlarda zorlandık. Bıçak kullanmaktan korkuyordu. Bu korkusunu soyacakla yok etmeye çalıştık. Çok güzel soyacak kullanıyor. Yiyecekleri artık bıçakla doğrayabiliyor. Bu becerinin gelişmesi yaklaşık beş ay sürdü. ‘’Yiyecek dilimler, yiyecek doğrar ve salata yapar’’ becerileriyle pekiştirilmeye çalışıldı. ‘’Tost yapar’’ becerisini öğrencimizle üç ay çalıştık. Bu tür becerileri çalışmayı çok seviyor. Eğitime başladığı dönemden itibaren çalışılan modüllerdeki kazanımlarda büyük başarı sağlamıştır.

Türkçe –Matematik becerilerinde; Dikkatini toplama, Eldeli eldesiz toplama, çıkarma, çarpma, kalansız kalanlı bölme, dört işlemi kullanarak problem çözme,  akıcı konuşma- okuma, metni anlama, anlatma, metinle ilgili sorulara cevap verme, özetini çıkarma, yarım bırakılan hikâye -cümle tamamlama,   günlük olayları yazma anlatma, noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanma, bir konu hakkında konuşabilme, gün, ay, yıl, mevsimler ve saati söyleme becerileri oldukça gelişmiştir.

Sosyal Becerilerde; Güven duygusunu geliştirme, olaylar karşısında duygularını, ifade etme,yaşıtlarıyla ve büyüklerle iletişime geçme,  akademik olarak, üzerinde yaşadığımız dünyayı -ülkemizi tanıma, hava ve kara olaylarını söyleme, haritada yerini gösterme becerileri çalışılmış başarı sağlanmıştır.

Toplumsal Yaşam Becerilerinde; Çevresini tanıma ve uyum sağlama, alışveriş yerlerini, meslekleri ayırt etme, marketten istediğini alma parasını verme, kamu kurum kuruluşlarını tanıma, otobüse, metroya binme, Toplumsal kurallara uyma becerileri gelişmiştir.

Günlük Yaşam Becerilerinde; 2010’da çalışmaya başladık. Yiyecek soyma, doğrama, dilimleme, salata yapma, tost makinesi kullanma, tost yapma, tavada yumurta pişirme, iğneye iplik geçirme, ayakkabı boyama, süt ısıtma, çay servisi yapma , yemek masası hazırlama- toplama becerileri kazandırılmıştır.

‘’Tost yapar’’ becerisi kazanımın basamakları dikkate alınarak çalışılmıştır.

3/4 Tost yapacağın malzemeyi al
3/4 Malzemeyi dilimle
3/4 İki dilim ekmek al
3/4 Malzemeyi iki dilim ekmeğin arasına koy
3/4 Ekmek dilimlerine yağ sür
3/4 Tost makinesinin fişini tak
3/4 Tost makinesinin ısı ayar düğmesini istenen konuma getir
3/4 Tost makinesinin üst parçasını kaldır
3/4 Tostu makineye koy
3/4 Tost makinesinin üst parçasını indir
3/4 Tost kızarınca makinenin içinden al
3/4 Tost makinesinin fişini prizden çıkar