Ayşe KUMBASAR

Psikolojik Danışmanlık

İlkokul, ortaokul, lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olmuştur. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde PDR alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Lisans eğitimi boyunca kurulmasında öncülük ettiği ‘’Psikolojik Danışma ve Rehberlik’’ kulübünde aktif olarak görev almıştır. Çeşitli seminerler düzenlemiş ve kongrelere katılmıştır.

Aynı zamanda lisans eğitimi boyunca Türk PDR Derneği bünyesinde de çeşitli organizasyonların düzenlenmesinde aktif rol alıp katılmıştır. “Haydi Oyuna Medipol’’ adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında 3 ay boyunca her hafta, haftada 1-2 saat otizmli öğrenciler, gençlerle ile bir arada bulunup etkinlikler gerçekleştirmiştir. Lisans eğitimi boyunca çeşitli kurumlarda staj yapmıştır.

Bunlar Özel Bizim Çocuklarımız Rehabilitasyon Merkezi, Çapa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa, Türk PDR Derneği, Birey Aile Çocuk Enstitüleri (BAÇTE) ve Okyanus Koleji’dir. Rehabilitasyon merkezinde dersleri gözlemleme ve uygulama şansı bulmuştur. Çapa Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Barış Korkmaz’ın yanında otizmli çocukları gözlemlemiştir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ise Prof. Dr. Öget Öktem Tanör’ün afazi tanılı hastaları ile çalışmıştır. Türk PDR Derneği’nde çeşitli seminerler vermiş, kongrelerde aktif görev almış ve katılmıştır. Okyanus Koleji’nde ise 8-12 yaş aralığı çocuklar ile bireysel görüşmeler, aile görüşmeleri ve çeşitli konularda psikoeğitimler gerçekleştirmiştir. Türk PDR Derneği’nden ‘’objektif ve projektif çocuk testleri’’ ve ‘’resim yorumlama’’ eğitimi almıştır.

POEM Psikoloji’den ise Hakan Türkçapar ve Vahdet Görmez koordinatörlüğünde yürütülen ‘’Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi’’ eğitimini almıştır. Mezun olduktan sonra Derin Çocuk Rehabilitasyon Merkezi ABA biriminde görev almıştır. Çalışmalarına Algı ABA Terapi ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde devam etmektedir.