Dr. Garbis Yakupyangarbis-yakupyan-150x150

1959 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun olmuştur. Denizli’de sağlık ocağı hekimliği yaparak mecburi hizmetini tamamlamış ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Uzmanlık eğitimini almıştır. Askerlik görevini Isparta Askeri Hastanesinde tamamlamıştır.

1993 yılından bugüne Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapmaktadır. 2007 yılında Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. ’nin kurucuları arasında yer almıştır. Düzenli olarak her hafta genel kurul toplantılarına katılmakta ve merkezin her geçen gün daha iyi hizmet verebilmesi için oluşturulan beyin takımında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ekibimize ve zaman zaman ailelere sağlık konularında seminerler ve eğitimler vermektedir. Otizmli çocuğa sahip bir baba olan Garbis Yakupyan, her bir çocuğun en doğru eğitimi alarak, yaşam kalitesini yükseltmenin sağlanması gerekliliğine inanmaktadır.

Parin YAKUPYAN

İstanbul doğumlu olan Parin Yakupyan,  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. 1988-2005 yılları arasında tekstil sektöründe finans ve muhasebe bölümlerinde yöneticilik yapmıştır. 2000 yılında doğan ikiz bebekleri kendisine yepyeni bir dünyanın kapılarını açmış ve anneliğin çok farklı ama bir o kadar da kutsal şeklini yaşamaya başlamıştır. İkiz oğullarından birine 2002 yılında konan otizm tanısıyla tüm ailelerin geçtiği süreçlerden geçmiştir. Şaşkınlık ve reddetme döneminden sonra yapılması gereken çok şey olduğunu fark ederek, tüm profesyonel ve sosyal yaşamını yeniden gözden geçirmiştir.

Tanıyı aldıktan 5 yıl sonra özel eğitim alanındaki eksiklikleri görerek eşi Dr. Garbis Yakupyan ile birlikte hem oğluna daha faydalı olmak, hem de tüm çocuklara daha iyi hizmet sunmak için Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri’ni ve ardından da Algı ABA Terapi Merkezi’ni kurmuşlardır. Halen burada yöneticilik görevlerine devam eden Yakupyan merkezde görüştüğü ailelere en doğru bilgileri verebilmek için çeşitli eğitim, seminer ve kongrelere katılmıştır.

ABA alanında İngiltere’den gelen ABA Uzmanı Nicola Stanley’den ABA uygulamaları konulu eğitimi almış,  ABA Uzmanı Nükte Altıkulaç’ın verdiği 5 modülden oluşan 40 saatlik eğitim seminerlerine katılmış ve ABA terapisi eğitim sertifikasını almaya hak kazanmıştır. 2002 yılından bu yana, uzun bir maratonda koşmakta olan bir anne ve bir profesyonel olarak çocukların en büyük gelişimlerinin erken tanı ve yoğun eğitim ile başarıldığına inanmaktadır.

Özel eğitim alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra özel çocuklar için sosyal sorumluluk çalışmalarının içinde de yer alan Parin Yakupyan, 2014 yılında Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin (ÖÇED) kurucusu olarak, bu alandaki çalışmalarını da kurumsal olarak yürütmeye başlamıştır. Farklı gelişim özelliklerine sahip bireylerin hakları için mücadele eden ÖÇED Başkanı Parin Yakupyan aynı zamanda Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED) yönetiminde yer alan bir otizm savaşçısıdır.