Hamilelikte Düzensiz Beslenme Otizm’e Neden Oluyor

hamile-otizm-beslenmeGebelikten önce kilolu olmayan gebelik sırasında düzensiz beslenme ve hareketsizlikle fazla kilo alan anne adaylarının bebeklerinde sorunlar yaşanabiliyor. Hormon ve inflamasyon düzensizliği baş gösteriyor. Gebelik döneminde bilinçli ve sağlıklı beslenmek anne çocuk sağlığı için çok önemli.

Salt Lake City Üniversitesi araştırmacıları konuya ilişkin çalışmalarında bu durumu açıkça bildirmektedir. Bebekler anne karnında gelişim sorunlarını fazla yağlanma ve zararlı maddelerin getirdiği otizm gibi hastalıklarla karşılaşıyor.

Nörogelişimsel evrelerinde eksiklik yaşanıyor, beyinsel gelişimleri aksıyor. Sosyal problemler, iletişim ve davranış güçlükleri ve sınırlı yetenekler ile çocuklar otistik olarak doğabiliyor. Ekstra alınan her bir kilo dahi, bebeğin beyinsel gelişimini olumsuz etkiliyor.

Doktor kontrollerinde sağlıklı hedef kilo konusu tartışılmalıdır. Bir sağlıklı bebek dünyaya getiren bir annenin sonraki gebeliğinde otistik bir bebek dünyaya getirmesi de olası. Çünkü ilk gebeliğinde kilosuna dikkat etmiş, ikincisinde etmemiş olabilir.

Kaynak: Kısa Haber

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir