Hepsi çok özel çocuklarımız için – Sabah Gazetesi – Eylül 2010

703177286720Muammer Ketenci’nin 16 Eylül’deki defilesine katılıp otistik çocukların eğitimine katkıda bulunabilir, ‘Algıları Değiştirmek’ konulu sergide ise Down Sendrom’luların ‘hayata tutunuşunu’ gözlemleyebilirsiniz

Ünlü moda ve aksesuvar tasarımcısı Muammer Ketenci, otistik çocuklar yararına 16 Eylül Perşembe akşamı Maslak Kasrı’nda defile düzenleyecek. ‘Birlikte Başaralım Otizmi Aşalım’ sloganıyla düzenlenecek defilede ünlü mankenler tarafından tanıtılacak aksesuvarlar açık artırma ile satışa sunulacak.

ÜNLÜLER KATILACAK
Dünyada her 100 çocuktan birinin otizmli olarak doğduğunu hatırlatan Ketenci herkesi organizasyona destek vermeye çağırdı: “Algı Eğitim Merkezi’yle birlikte otistik çocuklara ilgiyi çoğaltmak ve eğitim masraflarını karşılamak amacıyla yola çıktık. Sanat ve spor dünyasından çok sayda ünlü ismin de katılacağı defilenin tüm geliri otistik çocuklara bırakılacak. Çocuklara yardım eli uzatmak isteyen herkesi yanımızda görmek istiyoruz. Sadece 150 lira ödeyerek çok büyük katkı yapabilirsiniz.” Öte yandan, Down Sendrom’luların bağımsız ya da yarı bağımsız hayatlar kurabilmesini amaçlayan Down Türkiye ise İngiltere’de her yıl farklı temalarla yapılan ‘Algıları Değiştirmek’ konulu resim serginin en beğenilen parçalarını Türkiye’ye getirdi.

HEDEF 500 BİN KİŞİ 
Toplumun engellilik ve engelli insan algısını pozitif olarak etkilemeyi hedefleyen sergi ilk olarak İstinye Park’ta açıldı. Burada 13 Eylül’e kadar açık kalacak sergi 14-18 Eylül tarihleri arasında Capitol’de olacak. 19 Eylül-1 Ekim’de ise Carrefour İçerenköy’de gezilebilecek sergi, Ekim ayında açık hava mekanlarına taşınacak ‘Down Sendromu Farkındalık Aktiviteleri’nin ikinci ayağını 3 Ekim’de saat 15.00’te Galatasaray-Tünel arasında ‘Down Sendromu Dostluk Yürüyüşü’ ile gerçekleştirecek olan Down Türkiye, bu etkinliklerle 100 bin ziyaretçi, 130 bin hane ve 500 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

“YARDIMSEVERLERİ BEKLİYORUZ”
Daha önce de yardım amaçlı defileler düzenleyen Muammer Ketenci, “Bütün yardımseverleri organizasyonumuza destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

 

Sabah Gazetesi – 7 Eylül 2010