Hollanda Otizm Derneği, Türk Kızı Birsen Başar’ı elçi olarak seçti

BİRSEN BAŞAROtizm konusunda 2 kitabı bulunan Başar, derneğin toplumdaki yüzü olacak.

Hollanda’da yaşayan Türk kökenli Birsen Başar, 14 bin üyeli Hollanda Otizm Derneği’nin (NVA) elçisi seçildi. Başar, derneğin Hollanda içi ve uluslararası etkinliklerinde otizm konusunda toplumu bilgilendirecek.

Hollanda ve Türkiye’de otizm konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan ve bu çerçevede hayatı belgesel filme konu olan Başar, NVA gibi büyük bir kurumda elçi görevine layık görülmenin kendisini oldukça mutlu ettiğini söyledi.

AA muhabirine yeni göreviyle ilgili konuşan Başar, “Açıkçası böyle bir görevi beklemiyordum. Telefonla bu teklifi aldığımda çok heyecanlandım ve kabul ettim. Büyük bir gurur benim için” dedi.

Görevine resmi olarak başladığını kaydeden Başar, 14 bin üyeli derneğin toplumdaki yüzü olacağını söyledi.

Seçilmesinde yaptığı aktiviteler kadar Türk kökenli olmasının da etkili olduğuna inandığını anlatan Başar, derneğin bu sayede farklı etnik kökenlerle bağ kurmaya çalıştığını ifade etti.

NVA Derneği’nden yapılan açıklamada ise Başar’ın otizm konusunda başardıklarının gurur verici olduğu belirtildi. Açıklamada, Başar’ın, otizmli üyeler için rol model teşkil edebileceğine de dikkat çekildi.

-İki kitap yazdı, belgesele konu oldu-

Hollanda doğumlu 28 yaşındaki Başar, uzun yıllardır otizm konusunda çalışmalara imza atıyor.

Breda Belediyesi’nde çalışan, şimdiye kadar Hollanda ve Türkiye’de sayısız konferansa katılan Başar’ın otizmle ilgili yazdığı iki kitap, Hollanda’da büyük ilgi gördü. Çabalarından dolayı Hollandalı bir yönetmen tarafından hayatı belgesel filme konu olan Başar’ın kendi çektiği film ise bitmek üzere.

Hayatını anlatan belgeselin büyük ilgi gördüğünü, yakında İskoçya’daki bir festivalde gösterileceğini belirten Başar, en büyük arzusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşerek, fotoğraf çektirmek olduğunu söyledi.

Hollanda’da bulunan kendisi gibi otizmli Türk çocuklarına yardımcı olmayı çok istediğine değinen Başar, otizm konusunda bir okul açmayı hedefliyor.

KAYNAK: HABER3