‘Jean Miro İstanbul’da’ sergisinde bugün çocuklar için özel bir gün

Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören otizmli ve aspergerli özel çocuklar, bugün ‘kadınlar, kuşlar ve yıldızların ressamı’ olarak bilinen İspanyol sanatçı Joan Miro’nun eserleriyle tanışacak. Geçen hafta Tophane-i Amire binasında açılan ‘Jean Miro İstanbul’da’ sergisini gezecek olan özel çocuklar, ünlü ressamın masalsı dünyasına konuk olacaklar. Çocukların gezisi için bir de özel atölye düzenlenecek. Çocuklar, daha sonra sergi alanında oluşturulan özel alanda Miro’nun eserlerini boyayacaklar ve duvar resimleri yapacaklar.

“Neşeli çimenler, gülen bulutlur”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ev sahipliğinde Kült işbirliğiyle düzenlenen ‘Jean Miró İstanbul’da sergisinin dünkü konukları farklı gelişim gösteren çocuklardı. Tophane-i Amire binasında açılan sergide çocuklar, ünlü ressamın “masalsı, çocuksu, heyecanlı, umutlu, sevinçli, neşeli” dünyasını tanıdılar. Çocuklar, daha sonra sergi alanında oluşturulan atölyede Miro’nun eserlerinden esinlenerek resimler yaptılar. Uzmanların gözetiminde resimler yapan çocuklar, kağıtlara “neşeli çimenler”, “sevinen kalp”, “gülen bulutlar” resmettiler. En çok maviyi sevdiklerini söyleyen çocuklar, Miro’nun eserlerindeki kırmızıyı da sayfaya eklemeyi unutmadılar.

Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucularından Parin Yakupyan, farklı gelişim gösteren bazı çocukların resime ve müziğe karşı yeteneklerinin diğer sosyal becerilerine göre çok daha gelişkin olduğunu vurgulayarak, “Bu çocuklarımızın yeteneklerinin üzerine daha da eğilmelerini sağlıyoruz. Bu sergide de Miro’nun nasıl algıladıkları, hayal dünyalarında ne canlandırdıkları bizim için çok önemli… Sergiyi gezdikten sonra yaptıkları resimlere de kendi hayallerine aktarıyorlar. ” dedi.

“Biz de varız”

Yakupyan, farklı gelişim gösteren çocukların da diğer çocukların katıldığı her tür sosyal etkinlik içinde yer almasına büyük önem verdiklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Bizim çocuklarımızın iç dünyaları çok zengin… Onlar da normal gelişim gösteren diğer yaşıtlarının katıldığı her tür etkinliğe katılabilirler.  Tiyatroda, sinemada, sergide ve sosyal hayatın her alanında varolabilmeleri için çabalıyoruz. Biz de varız diyebilmek adına bu tür ortamlarda bulunmaları bizim için çok önemli.”

Yayınlanan Adresler:

http://gundem.milliyet.com.tr/-ozel-cocuklar-miro-yla-tanisiyor/gundem/detay/1797290/default.htm?ref=OtherNews

http://haberler.geliyoo.com/default/ozel-cocuklar-miroyla-tanisiyor

http://www.yurtgundemi.com/ozel-cocuklar-miro-yla-tanisiyor-haberi-6351482.htm

http://article.wn.com/view/2013/11/25/ozel_cocuklar_Miro_yla_tan_s_yor/#/related_news

http://haberdeppo.com/

http://www.haberm.com/milliyet/gundem/ozel-cocuklar-miroyla-tanisiyor.html

http://www.saglikordusu.com/haberler/jean-miro-istanbulda-sergisinde-bugun-cocuklar-icin-ozel-bir-gun/

http://www.kisahaber.net/123/%C3%B6zel-%C3%A7ocuklar-mir%C3%B3yla-tan%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1