Kısırlık Tedavisi Otizm Riskini Dört Kat Arttırıyor

otizm-ve-iqVerimsiz spermli erkeklerde uygulanan kısırlık tedavisinden sonra doğan çocuklarda düşük IQ ve otizm riskinin arttığı belirtildi.

Kısırlık tedavisinde otizm ve düşük IQ riski olduğu açıklandı. İsveçli bilim insanlarının belirttiğine göre verimsiz spermli erkekler için başvurulan kısırlık tedavisi çocukların düşük IQ’lu ve otistik doğma riskini artırıyor. Uzmanlar ayrıca aynı tür tedvinin kullanılmasının ikizler ve üçüzleri etkileyen otizmin ağır bir türü ile bağlantılı olabileceğini söyledi.

Çalışmada mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisinden sonra doğan bebeklerde büyük risk olduğu ortaya çıktı. Ancak bu riskin tetiklenmesinin sebebi henüz net olarak açıklığa kavuşmadı. Araştırmacılar bu tedavi yönteminde bir çocukta ağır otizm vakasının görünme riskinin dört kat daha arttığını belirtti. Ama 2.5 milyon doğum verisini analiz eden uzmanlar ICSI bebeklerinin gerçek anlamda etkilenme şasının çok düşük kaldığını vurguladı.

Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan araştırmada ilk kez kısırlık tedavisi ile otizm ve entelektüel yetersizlik arasındaki bağ incelendi. Uzmanlar bu yöntemle doğan çocuklarda zeka bozkluğu -IQ’nun 70’in altında çıkması- çıkması riskinin yüzde 51 arttığını kaydetti. Yani 100 bin çocukta 62’den 100 bin çocukta 92’ye yükseliyor.

Londra King Collage Psikiyatri Enstitüsü’nden Dr. Avi Reichenberg “Bizim çalışmamız erkek doğurganlığını geliştirmek için uygulanan tedavi ile bebeklerde gelişimsel bozuklukların artma riskinin bağlantılı olduğunu gösterdi” dedi.

Kaynak:GAZETEPORT