Kız çocuklarına ikinci bir şans!

12371İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, ihmal ve istismara maruz kalmış kız çocukları için çalışmalar yürüten “Haydi Tut Elimi Derneği”nin düzenlediği Bahar Kermesi’ne katıldı.

Şiddet ve istismara maruz kalmış çocukların hayata tutunmaları için çalışan Haydi Tut Elimi Derneği, Feshane Sadabat Salonu’nda Bahar Kermesi gerçekleştirdi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Haydi Tut Elimi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi ve Haydi Tut Elimi Derneği Fahri Başkanı Gül Mutlu’nun katılımıyla gerçekleşen kermeste elde edilen gelir dernek çalışmalarına aktarıldı.

Derneğin isim annesi olan Gül Mutlu, açılışta yaptığı konuşmada, “Birçoğu anne şefkatine hasret, ailelerinden darbe görmüş, hayattan tokat yemiş bu çocuklarımızı sahiplendiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu güzel güne katkı yapanların hem bu dünyalarının hem de diğer dünyalarının aydınlanacağını ifade eden Mutlu, şunları kaydetti: “Bu kermesten ne alırsanız içinizden ‘Allah’ım almış olduğum bu şeyi ibadet gibi kabul et’ diye dua etmenizi istiyorum. Çocuklarımızı yalnız bırakmayalım. Rehabillitasyon çok önemli. Hayırseverlerimiz yanımızda olup bizim elimizi tutsunlar, biz de çocuklarımızın ellerinden tutalım. Bu halka çoğalsın.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise şiddet ve istismara maruz kalan çocuklara fiziksel bakımının yetmediğini, bu çocukların duygusal ve psikolojik bakıma da ihtiyaçları olduğunu söyledi. Tarhan, şunları kaydetti: “Çocukların rehabilitasyon sürecinde annelik rolünü yapabilecek kişilere ihtiyaç oluyor. Gönüllülük esaslı çalışacak bu kişilerin yaptığı insan yatırımının neticeleri yıllar sonra toplumsal fayda olarak bizlere geri dönecek. Bu yatırımlarla ilgili bizler şimdi tohum atıyoruz. Bir karınca gibi yola çıktık, sonucu da inşallah iyi olur.”

Yılın Annesi Naciye Torunlar

Kermeste, Haydi Tut Elimi Derneği üyeleri ve Üsküdar Üniversitesi öğrencileri tarafından seçilen yılın annesi de ödüllendirildi.
Naciye Torunlar, bir yıl önce evlendiği eşinin otizm hastası oğlu Ayberk ile yaşadıkları, bilimsel makalelere konu olacak cinsten. 1 yıl önce 90 kilo olan, öz annesi tarafından terk edilmenin de etkisiyle kendisine ve çevresine zarar veren 14 yaşındaki Ayberk bugün profesyonel modellere taş çıkartacak bir fotomodel.

Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve Haydi Tut Elimi Derneği tarafından yılın annesi seçilen Naciye Hanım kermeste Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Gül Mutlu’nun elinden plaketini aldı. Ödül töreni esnasında kısa bir konuşma yapan anne Naciye Torunlar, “Ben Ayberk’i sevgimle iyileştirdim. Ne maddi para harcadım, ne akademik bilgim vardı. Olması gerekeni yaptım. Bu sadece sevgi, bu kadar” diye konuştu.

Haydi Tut Elimi Derneği, cinsel istismara ve şiddete maruz kalan kız çocuklarının sorunlarıyla yakından ilgilenerek, bu çocukların rehabilite edilmesi, mesleki ve kişisel eğitimlerle geleceğe hazırlanması amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ