Korumalı iş yerlerinde artık sadece öğrenme güçlüğü bulunan, zihinsel engelli, otizm ve psikiyatri tanısı konulan kişilerin istihdam edilebileceği bildirildi

aile_sosyalKorumalı iş yerlerinde artık sadece öğrenme güçlüğü bulunan, zihinsel engelli, otizm ve psikiyatri tanısı konulan kişilerin istihdam edilebileceği bildirildi.
İşgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel veya ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak amacıyla devlet tarafından teknik ve mali yönden desteklenen, çalışma ortamı özel olarak düzenlenen korumalı iş yerlerine ilişkin yeni yönetmelik, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yönetmelikle, korumalı iş yerine kabul edilecek engelli bireylerin niteliklerinin değiştirildiğini söyledi.
Yürürlükten kaldırılan 30 Mayıs 2006 tarihli yönetmeliğe göre bütün engellilik durumları için iş yeri açılabildiğini hatırlatan Çiftçi, “Artık sadece öğrenme güçlüğü bulunan, zihinsel engelli olan, otizm ve psikiyatri tanısı konulan kişiler için korumalı iş yeri geçerli olacak. Hedef kitleyi daraltırken teşvikleri artırdık, çünkü işveren maddi anlamda zarar görebiliyordu” diye konuştu.
İş-Kur ile yaptıkları, engelli çalıştırmayan işverenlerin ödediği paralarla oluşan Ceza Fonu Kurulu’nda, yaklaşık bir yıl önce korumalı iş yerleri projeleri için çağrıya çıkıldığını anlatan Çiftçi, 2013 yılı için 18 proje başvurusu geldiğini, bunlardan 5’ine onay verildiğini söyledi. Bu projelerin henüz hayata geçmediğini belirten Çiftçi, yönetmeliğin değiştirilmesinde bunun da etkisinin olduğunu bildirdi. Çitfçi, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Önceki yönetmelikte korumalı iş yerinde büyük şehirlerde 30, küçük şehirlerde 15 kişinin çalışma zorunluluğu vardı. İşverenler bu kadar çalışan bulamadı. Bulsalar bile kanun teşviklerimiz olmadığı için hesap yaptıklarında zorlandılar. İş-Kur’un ceza fonundaki teşvikimiz kapsamında 150 bin lira atölye kurum sermayesi veriyoruz, bu hala geçerli. 1 yıl boyunca da korumalı iş yerinde çalışan engelli bireylerin maaşlarının tamamını ödemekteyiz.
Yeni kanun paketinde bu İş-Kur’la olan çalışmamızı daha da destekleyecek düzenlemeler yaptık. İşverenlerin ve korumalı iş yeri işletmek isteyenlerin önünü daha da açtık. Hazırladığımız kanunla burada çalışan engelli kişilerin maaşları bir yıldan sonra dört yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. İlk bir yıl zaten İş-Kur fonundan destek alan bir projeyse tamamı bu kapsamda karşılanmış olacak. Sayıyı da azalttık, büyük, küçük şehir fark etmeyecek, 8 kişilik işletmeler olacak.”
Kaynak: Kısa Haber