Küçük Kıza Otizm Teşhisi Kondu Ama O Otizmli Değilmiş

otizm-teshisiİşitme rahatsızlığı olan 5 yaşındaki kızı Ceren’i bir çok hastaneye götüren baba Mustafa Şahin, hastanelerin ‘Zihinsel engelli’, ‘Bilinçsel gelişim zayıflığı’ ve ‘Otizm’ gibi raporlar verdiğini söyledi. Şahin, bu yüzden kızının boş yere 1 buçuk yıl otizm hastalarıyla birlikte eğitim aldığını iddia etti.

HASTANE HASTANE DOLAŞTILAR

Yaklaşık 3 yıl önce kızının hiç bir ses ve gürültüye tepki vermemesi üzerine duyma problemi şüphesiyle bir çok hastaneye götüren baba Mustafa Şahin, hastanelerin ayrı ayrı değişik teşhis içeren raporlar verdiğini ileri sürdü. Raporlar karşısında çok büyük şaşkınlık yaşadığını ifade eden Şahin, bir çok hastane gezdikten sonra en son kızını Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürdüğünü bildirdi. Buradaki doktorların kızına işitme problemi teşhisi koyduğunu ve bu şekilde rapor hazırlandığını vurgulayan Şahin, bu kez de kızının eğitiminin engellendiğini aktardı. Kızının ileri ki bir tarihte Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyata alınacağını sözlerine ekleyen Şahin, bu süre zarfında da kızının işitme eğitimi almasının uygun görüldüğünü söyledi. Bu rapora rağmen Hacı Lütfiye Şireci Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün eğitim taleplerini red ettiğini iddia eden Şahin, 3 yıldır çok zor süreçten geçtiklerini hatırlattı.

“TÜM HASTANELER FARKLI RAPOR VERDİ”

2 yaşındayken hastane hastane dolaşmaya başlayan kızı Ceren’in farklı verilen raporlar yüzünden hayatının karardığını ileri süren Mustafa şahin, “Devlet hastaneleri ve bazı özel hastaneler kızımın zihinsel engelli olduğu yönünde rapor verdi. RaporlarKızımızın bu yönde eğitim almasını sağladık. Ancak Ceren’in zihinsel bir probleminin olmadığını hissederek Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürdüm. Burada yapılan muayenelerde kızımın zihinsel bir engeli olmadığına dair raporlar verildi. Doktorlar Ceren’in sorunun işitmeyle alakalı olduğunu söylediler. Bu haberi alınca çok rahatladık. Bundan önce kızımızın ve ailece bizim hayatımız karardı. Çünkü, hastanelerin verdiği raporların hiç biri birbirleriyle uyuşmuyordu. Sorunlar bitti derken raporlara rağmen şuanda da kızımın işitme eğitimine uygun görülmemesi bizi çok üzdü. Ama bu konunun peşini bırakmayacağım. Nasıl olur da her hastane farklı rapor verir” dedi.

HABER: UĞUR AYDINTÜRK

Kaynak:GaziantepGüneş