Manisa Otizm Derneği, Otizm Çocuklu Ailelelerin Sorunlarını Dinledi

saadet-seranoglu-otizm-cocuklu-ailelelerin-sorunlarini-dinlediManisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Şeranoğlu, otizmli çocukları bulunan ailelerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Veliler, normal öğrencilerin okullarda otizmli çocukları tahrik ettiğini belirterek “Çocuklara sahip çıkılmadığı için çocuklar kayboluyor. Otizmli çocukların zeka seviyeleri yüksek olmasına rağmen, okul yönetimleri bu öğrencilere sahip çıkmıyor. Müdürler çirkin üsluplarla yaklaşıyor. Öğrencileri dinleyelim gibi bir yaklaşım söz konusu değil. Hep önyargılarla yaklaşıyorlar” diyerek okul yöneticilerin, öğretmenlerin otizmli çocuklara sahip çıkmasını dile getirdiler.

2012-2013 eğitim öğretim sezonunu haftaya sona ereceğinin altını çizen Manisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Şeranoğlu, “Eğitim alan da alamayan çocuklarımızın yaşadığı sorunlar, olumsuz gelişmelerini paylaşmalarını arzuladık. Ama görünen o ki olumlu bir olayla ya da davranışla karşılamadık. Kısaca bu sene otizm eğitimde sorunlarla boğuştu. O yüzden giden valimizle başlattığımız okul projesinin hemen hayata geçmesini istiyoruz. Çünkü çocuklarımız mağdur durumda. Genel olarak eğitim alamayana çocuklarımızın sorunları var. Manisa büyükşehir olma yolunda olmasına rağmen, ilçelerden Turgutlu’da eğitimin daha güzel bir seviyede verildiğini görüyoruz” dedi.

Şeranoğlu, en çok okullarda öğretmen sıkıntısının yaşandığını ifade ederek “Onların kaynaştırma sorununu yaşıyoruz. Öğretmenler çocuklarımızı kabul edemedikleri için sıkıntı yaşıyoruz. 4 yıl boyunca bir okulda çocuklarımın kabul edilmediği bir ortamda mücadele verdim. Çocuklarım 4 sene boyunca alacakları eğitimi alamadıkları için gerilediler. Kayıp çocuklarımız oluşmaya başladı. Bunların artık son bulmasını istiyorum. Otizmli çocuklarımızı topluma kazandıralım. Bu konuda Manisa’da en kısa zamanda olumlu gelişmelerin olmasını istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Haber3