Maraton’da Kimse O’nun Otizm’li Atlet Olduğunu Anlamadı

ege-denizSağlamların peşine düştük, bir başarıyı atladık… Vodafone 35’nci İstanbul Maratonu’nda 15 kilometre yarışında yaş gurubunda 1’inci, yerli atletler arasında 8’inci, genel klasmanda 21’inci sırayı aldı.

OTİZMLİ EGE DENİZ, 1346 SAĞLAM ATLETİ GEÇTİ

O, bir otizm engellisi.. Çok özel bir sporcu kızımız Ege Deniz… Bu kez kendi kategorisinde değil, sağlamlarla yarıştı. Vodafone 35’nci İstanbul Maratonu’nda gözden kaçan bir gerçekti o… İşte o gün sağlamların peşine düştük, başarısını hepimiz atladık. Ege, 1367 profesyonel yerli-yabancı atletin arasına daldı, yüreği ile koştu. Bir mucizeyi gerçekleştirdi. O, gözden kaçan kız, 15 kilometre yarışında genel klasmanda 1 saat 08.13’lük derecesi ile 21’inci, Türk atletleri arasında 8’inci, 18-34 yaş gurubunda ise 1’inci sırayı aldı.

SAĞLAMLARIN ARASINDA KİMSE ONUN OTİZMLİ ATLET OLDUĞUNU ANLAMADI

Maratonun bir alt sınıfına nasıl başladı ise öyle bitirdi. Sağlamların arasında kendisinden başka otizmli koşan yoktu. Çok kimse de anlamadı onun otizmli bir atlet olduğunu… Finişe girdiğinde tarihi bir başarıya imza atıyordu. Ama bilmiyordu, bir yarışta hem birinci, hem sekizinci, hem de yirmi birinci olduğunu… Ne bir mazereti var, ne de hesabı… Beyninde var olan tek şey kürsüye çıkmak madalya almak. Onu da başardı. Yaş gurubunda altın madalyasını Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Cintımar taktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Spor AŞ Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, İ.B.B Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı bu başarıyı yürekten kutladılar.

HEDEFİ; PARALİMPİK OYUNLARINDA YARIŞMAK

Ege Deniz, farklı bir dünyanın aramızdaki temsilcisiydi. Tek bir hedefi vardı. Paralimpik Oyunlarında Zihinsel Engelliler(T 20) kategorisinde yarışmak ve Olimpiyat madalyasını kazanmak. Sağlamları peşine takıp bir imkansızı gerçekleştiren Ege Deniz, 6 ay önce başladığı Atletizm de tıp ve spor literatürüne girecek mucize bir başarıyı gerçekleştirirken, Otizm Gençlik Spor Derneği Başkanı olan Annesi Bahar Deniz, “Ege için imkansız diye bir kavram yok. Fiziği, duruşu, yüksek atletik performansı ve dinamik yapısıyla Türk Atletizmine bir nefes katacak” dedi.

Kaynak: Hürriyet

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir