New York’ta Çocuklara Zorunlu Grip Aşısı

asi-ve-cocukNew York Belediye Başkanı Michael Bloomberg yönetiminin, New York City’deki tüm okul çağındaki çocukların her yıl grip aşısı olmalarını öngören planına otizm savunucularından tepki geldi.

Politicker’ın haberine göre otizm savunucuları, Salı günü konuya ilişkin bir protesto gösterisi yapmaya hazırlanıyorlar.

Çarşamba günü Bloomberg’in Sağlık Heyeti, ruhsatlı bir kreş ya da okul öncesi programlara giden çocukların her yıl 31 Aralık tarihinden önce grip aşısı olmalarını gerektiren yeni kurallara ilişkin bir oylama yapmaya hazırlanıyor.

Sağlık Dairesi’nden yapılan açıklamada, “Küçük çocuklar, gripten dolayı ciddi komplikasyonlara yakalanma açısından yüksek bir risk taşıyorlar. New York City’de yaşayan beş yaş altındaki çocukların üçte birine, grip aşısının onları gribal hastalıktan güvenli ve etkin bir biçimde koruyacak olmasına rağmen yıllık bir grip aşısı yapılmıyor. Bu direktif, küçük çocukların sağlıklarının korunmasına ve gribin New York City’de yayılmasının azalmasına yardımcı olacak” dendi.

Sağlık Dairesi’nin bu planı, aşıların potansiyel olarak tehlikeli olduğunu iddia eden küçük ama hırslı bir grubun muhalif görüşüyle karşı karşıya bulunuyor.

Otizm Eylem Ağı’nın (Autism Action Network) yönetici direktörü John Gilmore, aşıları otizmle ilişkilendiren tartışmalı bir iddiadan daha kapsamlı bir şekilde konuşarak, Bloomberg yönetiminin grip aşısının yararını abarttığını ve grip aşısına ilişkin risklerin hafife alındığını düşündüklerini belirtti.

Gilmore, ayrıca her tıbbi prosedürle alakalı risklerin olduğuna dikkat çekti.

Salı günü yapılması planlanan protestonun organize edilmesine Gilmore’un organizasyonu yardımcı oluyor. Gilmore, protesto sonrasında Sağlık Heyeti’nden istediği yönde bir oylama sonucu çıkacağını beklemiyor fakat protestonun, New York’un yeni belediye başkanı olarak seçilen Bill de Blasio’nun dikkatini çekeceğini umuyor.

Gilmore, 1 Ocak tarihinde belediye başkanlığı görevine başlayacak olan de Blasio’nun dikkatinin konuya çekilmesiyle, gelecek ay sonrasında kararda değişiklik yapılmasına ilişkin bir olasılık doğabileceğini düşünüyor.

Öte yandan Eylül ayında yayınlanan Sağlık Heyeti’nin bir bildirisine göre her yıl ülke genelindeki beş yaşın altındaki çocukların 20.000’i grip nedeniyle hastaneye kaldırılıyor ve çocuklar arasında 20 ila 150 kadar ölüm yaşanıyor.

Teklif edilen kural altında aşılamanın, aşının çocuğun sağlığına zararlı olabileceğinin New York’taki ruhsat sahibi bir doktor tarafından belgelenmesi ya da  çocuğun ebeveynlerinin ya da vasisinin dini inançlarının talep edilen uygulamalara ters düşmesi durumları haricinde mecburi olacağı belirtiliyor.

Kaynak: Sağlık