Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ’nin Temeli Atıldı

otistik-egitim-merkeziSena Kayalı Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nin temeli Vali Celalettin Cerrah ve Hayırsever İşadamı Ekrem Kayalı tarafından atıldı. Ahmet Yesevi Mahallesi’nde yapılan temel atma törenine Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yabanoğlu, Vali Yardımcıları Ali Çağlar ve Mehmet Sadık Tunç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hakan Özkan, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, OSB Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Öğretmenlerden oluşan Zeybek Ekibinin gösterisiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Törenin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç yaptı. Osmaniye’de 61 otizmli birey bulunduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Kılıç, “Otizmin bugün için bilinen tek tedavisi özel eğitimdir. Özel eğitimin amacı çocuğun ihtiyaçlarına yönelik olarak planlanmış programlarla, çocuğun gelişmesinde mümkün olduğunca akranları düzeyine ulaşmasını sağlamaktır. Çocuklarımızın sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmeleri başlıca hedefimizdir.”dedi. Temeli atılacak olan Sena Kayalı Otistik Çocuklar eğitim Merkezinin 10 derslikli olarak planlandığını ve 50 otistik çocuğa eğitim vereceğini de ifade eden Kadir Kılıç başta Vali Celalettin Cerrah olmak üzere Hayırsever İşadamı Ekrem Kayalı’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Törenin devamında konuşan Hayırsever İşadamı Ekrem Kayalı ise daha önce Gaziantep’te eğitim kurumları yaptıklarını ifade ederek, “Sayın Valimizin teşvikleri ile Osmaniye’ye de okul yapmak nasip oldu. Bu nedenle Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Okulumuzun otistik çocuklarımıza eğitim verecek olması da ayrı bir anlam taşıyor. Okulumuz hayırlı uğurlu olsun. Allah bu milleti, vatanı daim etsin inşallah.”diye konuştu.

Son olarak konuşan Vali Celalettin Cerrah ise Sena Kayalı Otistik Çocuklar Eğitim Merkezinin temelini atarak daha önce otistik çocukların ailelerine verdiği sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önce engelli çocuklarımızın eğitim gördüğü Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’ni tamamlamış ve eğitime açmıştık. Bu okulumuz da yine, otistik bir çocuğumuzun annesinin, bizden çocuğunun eğitim alacağı bir okul istemesi üzerine gündeme geldi. Ben de ilin Valisi olarak Osmaniye’ye mutlaka otistik çocuklarımız için okul yapacağımızın sözünü verdim. Bugün bu okulumuzun temelini atıyoruz. Hayırsever İşadamımız Sayın Ekrem Kayalı Beyefendi’ye eğitime yaptığı bu önemli katkı nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Yapılacak okulumuza Sayın Ekrem Kayalı Beyefendi’nin eşinin adı olan Sena Kayalı ismi verilecek. Bu da, Türk erkeğinin hanımına verdiği değerin en güzel örneğidir.”diye konuştu.

Osmaniye’de 61 otistik çocuğun bulunduğunu da ifade eden Vali Cerrah, “Okulumuzu Ahmet Yesevi Mahallesine, inşaatları devam eden ilkokul ve ortaokulumuzun hemen yanına yapıyoruz. Otistik çocuklarımız, kendi okullarında aldıkları özel eğitimin yanı sıra ilkokulda da eğitim almaları gerekiyor. Okulumuz bu nedenle bu mahallemize yapılıyor. Burada bulunan ilkokul, ortaokul ve otistik çocuklar eğitim merkezimizi 2013–2014 eğitim öğretim yılına yetiştireceğiz.”diye konuştu.

2009 yılından bu yana devam etmekte olan eğitim seferberliği kapsamında yapılan okullar hakkında da bilgi veren Vali Cerrah, “2009 yılından bu yana Osmaniye’de 40 anasınıfı, 10 anaokulu, 53 ilkokul, 18 ortaöğretim ve mesleki eğitim okulu olmak üzere 121 okul yapıldı. Yapılan toplam derslik sayımız 1235. 4 yıl içerisinde ulaşılan bu okul sayısı çok büyük bir rakam. Bu okullarımız için hayırsever katkısı ve devlet ödeneği toplam 152 Milyon 891 TL. harcandı. Bu rakamlar Osmaniye’de eğitime verilen önemin göstergesidir. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Milli Eğitim Bakanlarımıza, hayırseverlerimize ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Vali Cerrah konuşmasının son bölümünde görevine yeni başlayan OSB Yönetim Kurulu’nun ilk iş olarak engelli vatandaşlara 100 tekerlekli sandalye bağışladığını da söyleyerek, “Bugün OSB yeni Yönetim Kurulu üyelerimizin bağışladıkları sandalyelerin dağıtımını da yapıyoruz. OSB Yönetim Kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum.”dedi. OSB Yönetim Kurulu’nun Osmaniye’ye hayırseverler tarafından yaptırılan okullarda büyük emeği ve katkısı olduğunu da dile getiren Vali Cerrah, “Hayırseverlerimizin katkılarıyla çok sayıda okul yapıldı. Bu hayırseverlerimizin çoğu da OSB’de yatırım yapan hayırseverler. Bu konuda bazı insanlar bizim sanayiciye zorla okul yaptırdığımız ve bu nedenle de sanayiciyi kaçırdığımız şekilde olur olmaz konuşmalar yapıyorlar. Osmaniye’ye okul yapılmasından neden rahatsız olurlar, bunu da sizin takdirinize bırakıyorum. Biz inadına hizmete, inadına yatırıma devam edeceğiz. Bizi yolumuzdan döndürmeye kimsenin gücü yetmez.”dedi.

Vali Cerrah’ın konuşmasının ardından, Osmaniye Valiliği öncülüğünde başlatılan Osmaniye Engelliler Platformu ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen 100 engelli vatandaşa, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi yeni Yönetim Kurulu tarafından bağışlanan tekerlekli sandalyelerin dağıtımı yapıldı. OSB’de faaliyet göstermekte olan ve yeni yönetimde görev alan Beyteks, Yolbulan-Baştuğ Metalurji, Tosyalı Holding, Ofisset firmaları tarafından bağışlanan tekerlekli sandalyeler Vali Cerrah ve OSB Yönetim Kurulu tarafından sahiplerine verildi.

Törenin son bölümünde, İl Müftüsü Ramazan Çortul’un dualarının ardından Sena Kayalı Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nin temeli Vali Celalettin Cerrah ve Hayırsever İşadamı Ekrem Kayalı tarafından atıldı.

Kaynak: BaşakGazetesi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir