Otistik Tolga’ya Koruyucu Aile Oldular

otistik-tolgaSAMSUN’da oturan 51 yaşındaki Ali ve 44 yaşındaki Hülya Demir çifti, 13 yıl önce 11 yaşındaki oğullarını geçirdiği bir hastalık nedeniyle kaybetti. Demir çifti çocuklarının ölümü ardından devlet korumasında olan bir çocuğa koruyucu aile oldu.

Ancak, daha sonra 16 aylıkken aldıkları 8 yaşındaki Tolga’nın otistik olduğunu öğrendi. Tolga’ya bakmaya devam eden çift, “O bizim bir parçamız” dedi.

İlkadım İlçesi’nde oturan 24 yıllık evli, emekli olan Ali ve ev kadını Hülya Demir çiftinin 11 yaşındaki oğulları 2001 yılında yakalandığı bir hastalık nedeniyle kurtarılamadı. Demir çifti daha sonra devlet korumasında olan bir çocuğun bakımını üstlenmeye karar verdi. Çift, çocuk yuvasında kalan 16 aylık Tolga’nın bakımını üstlenerek koruyucu aile oldu. Yapılan sağlık kontrolleri sırasında 3 yaşındayken Tolga’ya ‘otizm’ tanısı konuldu. Çift küçük çocuğa koruyucu ailelik yapmaya devam etti. Tolga, koruyucu ailenin sevgisi ve şefkati ile aldığı eğitimlerde de ilerleme sağladı.

Engelli bir çocuğa koruyucu anne olan Hülya Demir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından bu yıl ‘yılın annesi’ seçildi.

“ÖZ EVLADIM GİBİ”

Tolga ile adeta yeniden hayata bağlandıklarını belirten Hülya Demir, şunları anlattı:

“Tolga’nın otistik olduğunu ilk öğrendiğimizde büyük şok yaşadık. Ancak onu bırakmayı hiç düşünmedik. Onu kendi öz evladımız gibi seviyoruz. Sevgi ile neler başarılabileceğini gördük. Tolga, benzer durumdaki diğer çocuklara oranla şu an çok iyi bir noktaya geldi. Gün geçtikçe de olumlu yönde ilerliyor. Ancak, eğitim kurumu açısından sorunlar yaşıyoruz. Bu çocuklar için normal okullarda özel sınıflar yok ya da çok az. Okul müdürleri bu çocukları kabul etmek istemiyor. Bu konuyla ilgili yetkili kişilerle görüştük. Bize gereken çalışmaların yapılacağı sözünü verdiler. Engelli bir çocuğun bakımını üstlenmek elbette çok zor. Ancak, biz sevgiyle bütün zorlukları aştık. O bizim bir parçamız.”

SEVGİ BÜTÜN KAPILARI AÇTI

Ali Demir, Tolga’nın otistik olduğunu öğrendikten sonra görevlilerin kendilerine küçük çocuğu yuvaya verip sağlıklı bir çocuk alabileceklerini söylediklerini ancak kendilerinin bunu kabul etmediğini söyledi. Ali Demir, şöyle konuştu:

“O artık bizim evladımız olduğu için ister hasta olsun ister olmasın bizim gözümüzde hiçbir farkı yok. Asıl bu durumdaki çocukların aile şefkatine, sıcaklığına, sevgisine ihtiyacı var. Biz Tolga’yı yanımıza aldığımız ilk dönemlerde büyük zorluklar yaşadık. Ancak zamanla gördük ki biz ona yaklaştıkça sevdikçe o daha da iyileşti. Sevginin bütün kapıları açtığını gördük. Devlet korumasında olan çocukların aile sıcaklığına çok ihtiyacı var. Ancak engelli bir çocuğun belki de buna daha çok ihtiyacı var. Tolga bizim ailemizin bir parçası. Eşimde de bende engelli bir çocuğa koruyucu ailelik yaptığımız için manevi yönden de çok huzurluyuz. Bu durumumuzun imkanı olan ve koruyucu ailelik yapabilecek durumda olan bütün ailelere örnek olmasını isteriz.”

Kaynak:DengeGazetesi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir