Otizm ile Epilepsi arasında ilk kez bağlantı kuruldu

otizm-ile-epilepsi-ilk-kez-baglanti-kurulduBirçok sara hastasının otistik özellikler taşıdığını belirten uzmanlar, “Sara nöbetleri beynin sosyal faaliyetlerine etki yapan nörolojik fonksiyonları bozuyor” dedi.

Bilim insanlar ilk kez otizm ile epilepsi arasından bir bağlantı bulduklarını açıkladı. İngiltere’deki Bath Üniversitesi uzmanları tarafından elde edilen bu bağlantıda yetişkin sara hastasındaki özelliklerin aynısının otizm ve asperger sendromunda da görüldüğü ifade edildi.

Sara nöbetlerinin beynin sosyal faaliyetlerine etki yapan nörolojik fonksiyonları bozduğunu söyleyen uzmanlar aynı sonuçların otizmde de görüldüğüne vurgu yaptı.

Üniversitenin psikoloji bölümünden Sally Ann Wakeford “Özellikler şiddetli olabilir ve yıllarca fark edilmeyebilir. Ancak bunu yaşayan insana büyük darbe vurabilir.

Epilepsi de bu sosyal zorluklar tanı konulmaktan çok uzak ve araştırma onu anlatan teorinin altında yatanların henüz açığa çıkaramadı” dedi. Uzmanlar saraya karşı kullanılan ilaçların TLE’ye etkisinin olmamasının bundan kaynaklanıyor olabileceğine inanıyor. Dr. Wakeford bulguların epilepsi ve otizm tedavisinde yeni bir yol olabileceğini belirtti.

Kaynak:Bugün