Otizm Masaya Yatırıldı

otizm-masaya-yatirildiİlimizde 400’ün üzerinde otizmli çocuk var. Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Murat Yiğit, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı ile Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki geçtiğimiz gün Vali M. Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti ve otizm konusu geniş kapsamlı olarak masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, ilimizin önemli sağlık sorunlarından olan talasemi konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını ve önemli somut sonuçlar elde edildiğini hatırlatarak, otizmle mücadele konusunda da çalışmalar yürütüleceğini ifade etti.

Vali Lekesiz, konu ile ilgili şunları dile getirdi: “Talasemi konusunun pek çok boyutu olduğunu, sorunun çözümüne doğrudan ya da dolaylı katkıda bulunacak pek çok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü bulunduğunu dolayısı ile bu sorunun serinkanlı şekilde paylaşılıp bir yol haritası oluşturulması, tüm kurumlarla paylaşılması gerektiğini müteakip zamanlarda paylaşmıştık. Diğer yandan otizm konusunda da aynı hassasiyetle çalışmalar yapmak gerektiğinin farkındayız.

Resmi rakamlar olmamakla birlikte ilimiz genelinde 400’ün üzerinde otizmli çocuk bulunduğunu, otizmli çocukların eğitim aldıkları takdirde yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilecekleri ve pek çok başarıya da imza atabilecekleri konusunu ilgili derneklerden de öğrendik. Hem aileleri, hem kendileri, hem de toplumsal geleceğimiz açısından dünya yokuşunu çıkmaları için bunlara ihtiyaç duydukları destek verilmezse ciddi sorunların olabileceği anlaşılıyor.

Bu nedenle Halk Sağlığı Müdürlüğümüzle görüşüp otizmle mücadele konusunda kapsamlı bir yol haritası oluşturalım ve ondan sonra çalışma başlatalım, söz konusu çalışmanın içerisinde Üniversite, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarımız da olsun demiştik. Bugünkü toplantımızda da Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün konu ile ilgili sunumunu paylaşacağız ve bundan sonrası için yapılması gerekenleri birlikte değerlendireceğiz.”
Daha sonra Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki konu ile ilgili olarak hazırlanan taslak çalışmayı paylaştı.

Kaynak: Antakya Gazetesi