Otizm Sendromlu Çocuğun Annesi, Yazdığı Mektupla Tüm Dünyayı Gözyaşlarına Boğdu

timothyKanada’da yaşayan ve otizm sendromlu Timothy’nin annesi, yazdığı mektupla herkesi gözyaşlarına boğdu. Genç anne, oğlu özelinde paylaşımlar yaptığı blogunda, Timothy’nin okul arkadaşı Carther’ın annesine yazdığı mektubu paylaştı.

“Sevgili (Süper harika) anne” diye başlayan duygu yüklü mektup oğlunun birçok doğum günü partisine çağrıldığını ama hiçbirine gidemediğini anlatıyor.

“Sevgili (Süper harika) anne,

Siz beni tanımıyorsunuz ama ben sizi tanıyorum. Oğlum Timothy, okulda sizin oğlunuzun yanında oturuyor. Timothy’nin otizm sendromu var. Ve 7 yaşında, oyun oynamayı çok seven bir çocuk. Okulda ekstra yardıma ihtiyacı oluyor ve bazen burnunun altında ne olduğundan bile haberi olmuyor.”

Arkadaş edinmek isteyen, ancak bunu nasıl yapacağını bilmeyen oğlunun sesi olan anne, tüm hislerini katarak oğlunun yaşadıklarını mektuba yazmış.

 

“Bazen arkadaşı olsun istiyor ama nasıl edineceğini bilmiyor.

Oyun oynamak istiyor ama bunu nasıl soracağını bilmiyor.

Bir şeylere dahil olmak istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyor.”

Çocukları otizmle başa çıkmayan ailelerin sesi olan anne, diğer çocukların aslında yanlarında istemedikleri bir çocuğa sahip olduklarını bildiğini anlatmış.

“Biz, özel ihtiyaçları olan çocukların aileleri olarak çocuklarımızın sosyal ilişkilerden, arkadaşlıklardan mahrum kaldıklarında nasıl üzüldüklerini çok iyi biliyoruz. Spor organizasyonları, oyun oynama randevuları, pijama partileri ve şaşalı doğum günü partileri… Ve oğlum bütün kalbiyle istese de bu partilerin tek bir tanesine bile katılamadı. Geçtiğimiz birkaç yılda sayısız davet aldık ama çocukların çoğu bütün sınıfı çağırsa da yanlarında görmek istediği ailelerden biri olmadığımızı biliyorduk. Sakın beni yanlış anlamayın, yine de teşekkür ederim. Ama hepsini kibarca reddettik.”

7 yaşındaki Timothy’nin aldığı bir davet, annesini bu mektubu yazmaya iten sebep olmuş.

Notta, “Carther okulda Timothy’nin yanında oturuyor ve bana sürekli onu anlatıyor. Umarız Timothy gelebilir. Doğum günü için büyük bir kale kiralıyoruz. Ayrıca içi su dolu balonlarımız olacak ve su savaşı yapacağız. Eğer kalabalık Timothy’e fazla gelecekse, belki diğer çocuklardan daha erken gelebilir. Lütfen haber verin. Bir plan yapalım,” yazıyormuş.

Carther’ın annesi, bu davetle tam da Timothy’nin ihtiyacı olanı aileye sunmuş. Timothy’nin annesi de, Carther’ın nasıl kocaman bir boşluğu doldurduğunu anlatmış.

“Siz bu notta belki de hiç bilmeden tam olarak benim ihtiyacım olan şeyi yazmıştınız. Sizin oğlunuz sayesinde Timothy kendisini dışlanmamış hissediyor. Sizin oğlunuz sayesinde o kendisinin istendiğini hissediyor. Sizin oğlunuz sayesinde onun da artık bir sesi var. Ve bilmenizi istiyorum ki sayenizde bir günün daha üstesinden gelebilirim. Sayenizde bir başka randevuya katılabilirim. Sayenizde bir sürü göz  bizi dikizliyor ve daha çok soru soruyor olabilir. Sayenizde Timothy’nin geleceği için umudum var. Sadece size oğlunuzla birlikte harika bir iş yaptığınızı söylemek istiyorum.”

Timothy’nin annesi, ilk kez bir davete evet demenin mutluluğu ile aileye sonsuz teşekkürlerini de iletmiş… Umarız, tüm ebeveynler çocuklarına aynı farkındalığı aşılayabilirler…

“Ve bu anne ilk defa “Kesinlikle evet” diyecek. Gelmek için sabırsızlanıyoruz.

Sevgiler,

Timothy’nin şükran dolu annesi…”

otizm-mektup

Kaynak: Asosya