Otizm tedavisi testlerden başlıyor – Mart 2013

otizm-tedavisi-testlerden-basliyorUzmanlar, otizmin teşhisinde doğru sonuç verecek olan testlerin uygulanmasının en az terapi programı kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Algı ABA Terapi Merkezi uzman psikologlarından Evren Evrim Önal, farklı gelişim gösteren çocuklara yapılan testlerle yoruma dayalı olmayan bilimsel veriler elde edildiğini belirterek “Özel eğitim alanında, farklı gelişen çocukların gelişimsel özelliklerinin değerlendirilmesi, uygulanan testlerden elde edilen verilerden yola çıkılarak, en iyi bireysel terapi programının hazırlanmasına ve uygulanmasına, bilimsel bir temel oluşturur” dedi.

Testlerin özel eğitim almış uzmanlar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Önal “Farklı gelişen çocukların değerlendirilmesi, gelişimi, alınması gereken önlemler ve yapılması gereken müdahaleler için karar verebilmek amacıyla farklı değerlendirme araçları kullanılmalıdır” diye konuştu.

ZAYIF BECERİLERİN TESPİTİ ÖNEMLİ

Önal, çocuğun takvim yaşı ile gelişimsel yaşı arasındaki farkın sayısal büyüklüğünden öte zayıf olan becerilerin tespitinin daha önemli olduğunu vurgulayarak “Farklı gelişen çocuğun testlerle değerlendirmesi yapılmadan, bir terapi programının hazırlanması ve uygulanması, hatalı ve yararsız olacaktır ve bilimsel değildir” dedi.

Önal, Algı ABA Terapi Merkezi’nin süpervizörü Nükte Altıkulaç, aracılığıyla Amerika’da kullanılan birçok teste ulaşabilmenin avantajlarını ailelere ve eğitim alan çocuklara yaşattığını da dile getirdi.

Önal, testler konusunda da özel eğitim alanındaki tüm güncel gelişmeleri yakından takip edebiliyor olduklarının da altını çizdi.

Yayınlanan Adresler:

http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Otizm-tedavisi-testlerden-basliyor.htm?ArticleID=166467

http://www.haberinkalbi.com/saglik-haberleri/otizm-tedavisi-testlerden-basliyor_123692.html