Otizm Yerel Eylem Planı hazırlanıyor

otizm-autismOtizm Yerel Eylem Planı hazırlanıyor. Kentte talasemi de olduğu gibi, otizmle mücadele konusunda da çalışmalar başlatıldı. 

Vali Celalettin Lekesiz, talasemi hastalığında birinci sırada yer alan Hatay’da söz konusu hastalığı sıfırlamak için bir yol haritası hazırlandığını ve ciddi çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Bu çalışmalar kapsamında yaklaşık 7 yıl önce bir yılda hasta doğan bebek sayısı 40 iken bu sayının 2013 yılı sonu itibarıyla 12’ye düştüğünü aktaran Lekesiz, hedefin ise hasta doğan bebek sayısını sıfırlamak olduğunu söyledi.

Hatay’da talasemi ile mücadelede olduğu gibi otizmle de mücadele başlatıldığını ifade eden Lekesiz, otizmli çocukların, spora ve sanata yönlendirilmeleri aileleri ile huzur ve güven ortamı içerisinde hayatlarını devam ettirebilmeleri için bir yol haritası hazırlandığını, yol haritası ışığında konu ile ilgili çalışmaların titizlikle devam edeceğini kaydetti.

Resmi rakamlar olmamakla birlikte il genelinde yaklaşık 400 otizmli çocuk bulunduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, “Otizmli çocuklar eğitim aldıkları takdirde yaşamlarını kendi başlarına sürdürebiliyorlar. Spor alanında özellikle de yüzmede önemli başarılara imza atan otizmli çocuklar bulunduğunu biliyoruz. O halde bu çocuklarımıza ve ailelerine dünya yokuşunu çıkabilmeleri için ihtiyaç duydukları desteği vermeliyiz. Sadece çocuklara değil ailelerine de, çocukları ile doğru iletişim kurabilmeleri konusunda eğitim vermeliyiz.” diye konuştu.

Kaynak: Haber Yurdum