Otizmli Bireyi Yaralayan Komşulara Emsal Ceza

otizmli-cocukKomşuların darp ettiği otizmli Mustafa Koç’un davasında mahkeme iki komşuya 180 gün hapis cezası verdi. Bu kararın diğer engelliler için de cesaret verici olması bekleniyor.

Bianet’in gündeme getirdiği komşuların darp ettiği otizmli Mustafa Koç’un davasında mahkeme komşulara, hükmün ertelenmesinin geri bırakılması kaydıyla 180 gün hapis cezası verdi.

21 yaşındaki Mustafa Koç, ağır derecede otizmli ve kapı takıntısı var. Eve girip çıkarken komşuların kapısını çalıyor, karşılık verildiğinde daha çok çalıyordu.

Annesi Kadriye Koç, iki komşusuyla bu sebeple 1,5 yıldır sorun yaşıyordu. Karakola şikayet etti ancak bir sonuç alamadı. Elinde delil olsun diye komşularının tepkilerini kameraya çekti.

Koç’un şikayeti üzerine açılan davada bilirkişi raporunda da kamera görüntülerinde komşuların çocuğa tokat atarak iteklediği, üstüne sürahi ile su attığı ve oklava ile korkutmaya çalıştığı belirtilmişti.

Mağdur otizmli olduğundan ağırlaştırılmış ceza

Bugün Anadolu Adliyesi 37. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen 4. duruşmada mahkeme iki komşuya basit yaralamadan 180’er gün hapis cezası verdi. Cezalar 3 bin liraya çevrildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Avukat Mehmedali Beşli, “Mağdur otizmli olduğundan kendini ruhen ve bedenen savunamayacağı için hakim, Türk Ceza Kanunu’nun 86/2 ve 3c maddesine göre basit yaralanama suçundan ağırlaştırılmış olarak ceza verdi. Sabıkaları olmadığı için ceza bir daha aynı suçu işlememeleri şartılya ertelendi. ”

“Engelliler için emsal bir karar”

Anne Kadriye Koç, “Ceza almalarını istiyorduk; bu sevindirici bir karar. Ama içimde buruk bir sevinç var çünkü 1,5 yıldır uğraşıyordum ve bu yüzden evimi terk etmek zorunda kaldım. Yani olan bize oldu ama gene de karara sevindik” dedi.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, “Bu karar tüm engelliler için emsal teşkil edecek” diyor.

“Bu karar başta otizmli olmak üzere komşularıyla ‘ayrımcılık’ eksenli evi terk etmelerine neden olacak kadar sorun yaşayan tüm engellilere emsal teşkil edecek. Çünkü bugüne kadar ailelerin çoğu bu konuda mağdur olmalarına rağmen hukuk yollarına başvurmuyordu. Bu karardan sonra ailelere cesaret gelecek.”

Neler yaşadılar

Kadriye Koç, yaşadıklarını bianet’e şoyle anlatmıştı:

“Sekiz senedir o evde yaşıyorduk. Mustafa camdan bir şeyler atmaya başlayınca sorunlar başladı. Komşular ‘camları kapat, eve hapset, deliyse odaya bağla, camdan bakarken ağzı akıyor midem bulanıyor, bizim çocuklarımız sokakta oynayamayacak mı’ dediler. Sonra alıştılar. Ama bu sefer de yeni gelen kiracılarla sorunlar başladı.

“Eve girip çıkarken ne kadar engellemeye çalışsam da Mustafa kapıları tıklatıyor. Karşılık verilince de agresifleşiyor, tekmelemeye başlıyor. Bu iki komşumuza ‘siz  tepki verdiğiniz sürece böyle yapmaya devam edecek’ diye izah etmeye çalıştım. ‘Biz katlanmak zorunda değiliz, sen sahip çıkacaksın’ diyorlar. 21 yaşında çocuk, gücüm yetmiyor.

“Alt komşu da söylüyor onlara, bilirkişi raporunda da var, ‘Bize de vuruyor vuruyor, bir şey demeyince gidiyor’ dedi. Ben komşular nedeniyle evden çıkamaz hale geldim. Çocuğu eve hapsetmek zorunda kaldım, doktora gitmemiz gerektiğinde dönüşlerde eşimi bekliyorum ki birlikte girelim diye. Saldırıları ve tehditleri artınca karakola gidip şikayet ettim, bir sonuç alamadım. Canıma tak dedi, delil olsun diye çocuğumu iterlerken, korkuturlarken, tehdit ederlerken görüntülerini çekmek zorunda kaldım.”

Kaynak: Bianet