Otizm’li Buğra Piyano ile Türkiye’yi Temsil Edecek

otizmli-bugra-turkiye-yi-piyanoda-temsil-edecekHatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı ikinci sınıf öğrencisi , otizm hastası Buğra Çankır , Avusturya’nın başkenti Viyana’da 4 yılda bir düzenlenen 3’üncü Uluslararası Engelliler Piyano Yarışması’

Japonya’da video kayıtları izlenerek yapılan ön elemeyi geçen İskenderunlu Buğra Çankır,Viyana’daki finallerde 16 ülkeden 44 piyanist arasına girmeyi başardı. 14-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmaya öğretmeni Valentyna Keremet’le birlikte hazırlanan 19 yaşındaki Buğra Çankır, annesi Necla Çankır’a da büyük sevinç yaşattı. Konuşma güçlüğü çeken Buğra Çankır’ı hiç yalnız bırakmayan Necla Çankır, oğlunun yarışma parçası olarak AntalyaDevlet Senfoni Orkestrası Orhan Şallıel’in özel olarak karma eser hazırladığını söyledi.

Oğlunun yarışmada Fryderyk Chopin ve Ludwig VanBeethoven’in iki eserini çalacağını, ayrıca Ludwig Van Beethoven’in 9’uncu Senfonisi’ne uyarlanmış karma eser istendiğini aktaran Necla Çankır, “Oğlum Buğra, şefimiz Orhan Bey’in hazırladığı, Itri ve Beethoven’in sentezi olan ‘Dünya’ya Dua’ parçası ile yarışacak. Hedefimiz ülkemize altın madalya ile dönmek” dedi.
Necla Çankır, “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı okul yönetimi ve öğretim üyelerinin büyük ilgisi karşısında Buğra da, biz de çok mutluyuz. Biz evladımızı çok seviyoruz” diye konuştu.

Kaynak: SonDakikaHaberleri