Otizmli Çocuk Oyun ile Dışarıya Çıkıyor

POKEMON-GO-OTIZMDışarı Çıkamayan Otizmli Gencin Pokemon Go Sayesinde Değişen Hayatı

Yeniden büyük bir popülerlik yakalayan Pokemon oyunu arttırılmış gerçeklik ile birleşerek son günlerin gündem konusu haline gelmiş durumda.

Adeta küllerinden doğarak geri gelen Pokemon, tüm dünyayı etkisi altına almaya hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar artık ellerinde telefonlar ile sokaklara çıkarak çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor ve Pokemon avlıyorlar.

Nostaljik bir eğlence olarak görülen Pokemon GO’nun öngörülemeyen olumlu etkileri ise ortaya çıkmaya başlıyor. Gerçeklik ve sanal gerçekliğin karışımı olan Pokemon GO, dışarı çıkmakta sorun yaşayan otizm hastalarının sosyal fobilerinin ortadan kalkmasını da sağlayabiliyor.

İşte bu kişiler arasında yer alan Adam Barkworth karşınızda.

17 yaşında olan otizm hastası Adam Barkworth, sosyal anksiyete ile uzun süredir tek başına mücadele ediyor.

Bütün gününü ve zamanını oğlu ile ilgilenerek geçiren anne Jan Barkworth ise yaklaşık bir hafta kadar önce Adam Barkworth’un akıllı telefonuna Pokemon GO oyununu yükledi.

GPS üzerinden oyuncuları dışarıya çıkmaya teşvik eden Pokemon GO oyunu anne Jan’in de tahmin ettiği üzere çocuğunu da etkilemeyi başardı.

5 yılı aşkın süredir dışarı çıkmak istemeyen Adam, 5 yıldır odasında vakit geçiriyor ve bilgisayar oyunları ile yakından ilgileniyordu.

Annesinin telefonuna Pokemon GO yüklemesinden sonra Adam artık dışarıya kendi rızası ile çıkmaya başladı ve gayet mutlu olduğunu da söyledi.

Yanında annesinden başka bir bakıcı kabul etmeyen Adam, dışarıya çıkıp Pokemon yakalamak ile yetinmiyor.

Adam, dışarıda kendisi gibi Pokemon yakalamaya çalışan insanlarla da iletişim kurmaya başladı.

Kardeşinin aşırı gürültü yapmasından dolayı ailesi ile evde yemek bile yiyemediği söylenen Adam, ailesi ile birlikte dışarıya artık daha sık çıkıyor.

Oğlunun başka insanlar ile tanışması ve iletişim yeteneklerini güçlendirmesi için oğlu Adam’ı “Pokemon Buluşması” etkinliklerine götüreceği söyleniyor.

Kaynak: ONEDİO