Otizmli Öğrencilerden Doğa İçin Örnek Çalışma

otizmli-ogrencilerden-ornek-calismaOtizm’li öğrencilere eğitim imkanı veren Kırıkkale Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrenci ve velileri Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni Neziha Koca ve okul müdür yardımcılarından Rıza Ercan eşliğinde okul bahçesine ve zihin engelli öğrencilerin eğitim gördüğü Mehmet Işıtan Özel Eğitim Uygulama Merkezi bahçesine çiçek diktiler.

Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni Neziha Koca; Otizm’li öğrenciler kalabalık ortamlardan, insanlarla iletişim kurmaktan, grup faaliyetlerinden, dış ortam yaşantılarından, çeşitli etkinliklerden genelde hoşlanmazlar. Alıştıkları ortam ve yaşantının dışına çıkmayı tercih etmezler. Özetle rutinin dışına çıkmak ve yenilikler onların tercihleri arasında yoktur. Diyerek öğrencilerin genel durumları hakkında bilgiler verdi. Ardından öğrencilerde doğa bilinci uyandırarak sosyalleşmelerini sağlamak adına öğrencilerin el baskıları ile yaptıkları tişörtleri giymeleri sağlandı. Daha sonra öğrenciler ve aileleri birlikte okul bahçesine çeşitli çiçekleri diktiler. Öğrencilerin son derece mutlu oldukları etkinlik veliler tarafından da büyük beğeni topladı.

Otizm’li öğrencilerin sosyalleşerek toplum içerisinde yer almalarının hedeflendiği çalışma; Kırıkale merkezde zihin engelli öğrencilere eğitim veren Mehmet Işıtan Özel Eğitim Uygulama Merkezinin ziyaret edilmesi ile devam etti. Sıcak bir ortamda geçen ziyarette Otizim’li öğrenciler zihin engelli arkadaşlarına ve ailelerine çeşitli hediyeler verdiler. Ardından hep beraber okul bahçesine kendi elleri ile çiçekler diktiler. Bir şeyler başarmanın verdiği mutluluk her iki okulun öğrencilerinin yüzlerinden okunduğu görüldü.

İki okulun öğrenci ve velilerinin son derece mutlu olmaları çalışmanın amacına ulaşmasına ve öğretmenlerinin de mutlu olmasına katkı sağlamıştır.

Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni Neziha Koca “Sosyal yönden beceri sahibi olan çocuklar, dış Dünya ile iletişim kurabilmekte ve kendileri ile diğer bireylerin iletişim açısından çektikleri sıkıntıları en aza indirirler. Yaptığımız çalışma ile Otizm’li öğrencilerimizin sosyalleşmelerine katkı sağladığımızı düşünüyoruz.” diyerek çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Kırıkkale Özel Eğitim Uygulama Merkezi müdür yardımcısı Rıza Ercan öğretmenleri Neziha Koca’ya ve kendilerine her zaman destek olan öğrenci velilerine teşekkür ederek. otizm’in hastalık olmadığını ve eğitimle aşılabileceğini herkesin otizm’li öğrencilere destek olmasın istedi.

Kaynak:Yaşadıkça