Otizmli ve Down Sendromlu Çocukların İstihdamına İlişkin Önemli Adımlar

FATMA ŞAHİNAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, hükümet olarak 10 yıldan bu yana sosyal restorasyon yaptıklarını belirterek, “Dünyadaki en büyük ekonomik krizlerde bile bu alana ayırdığımız payı hiçbir zaman azaltmadık” dedi.

Bakan Şahin, Manisa Valiliği ziyaretinde yaptığı konuşmada, sosyal politikaların, ekonomik büyümenin oluşturduğu pastayı vatandaşlara hakça paylaştırarak, toplumsal barış ile sosyal refahın sağlanması ile mükellef olduğunu belirtti.

Dezavantajlı gruplara daha fazla pozitif ayrımcılık yaparak, vatandaşların onurlu yaşam mücadelesinde yanlarında olacaklarını ifade eden Şahin, “76 milyonun kardeşliğini, hukukunu güçlendirmek durumundayız. Sayın Başbakanımız liderliğinde, 10 yıldan bu yana sosyal restorasyon yapıyoruz. Dünyadaki en büyük ekonomik krizlerde bile bu alana ayırdığımız payı hiçbir zaman azaltmadık” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM’ye sunulduğunu hatırlatan Bakan Şahin, şunları kaydetti:

“TBMM’ye sevk ettiğimiz 100 maddelik ‘Torba Tasarı’ ile toplumun her kesimini koruduğumuz, onların yaşamını güçlendirdiğimiz, önemli bir paketi hayata geçiriyoruz. 76 milyona dokunan bir tasarı. 65 yaş üzeri vatandaşlar, engelliler, şehit yakınları ile gazilere ücretsiz seyahat hakkı geliyor. Çözüm sürecinde kan dursun, şehitlerimiz olmasın diye çok ciddi bir eylem planı oluşturduk. Bir taraftan da geriye kalanların mağduriyetliğini engelleyecek gerekli tedbirleri almak gerekiyor. Şehit ve gazilerimizin çocuklarının eğitim ve öğretim masrafları, elektrik ve su masraflarının ödendiği, ücretsiz uygun kredi faizlerinin ödendiği güçlü bir paket olacak.”

– Zihinsel engelli çocukların istihdamı

Bakan Şahin, Torba tasarının içeriğinde otizmli ve down sendromlu çocukların istihdamına ilişkin önemli adımlar atıldığını bildirdi.

Zihinsel engelli çocuklarının ailelerinin en büyük sıkıntısının, çocuklarının geleceği olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

“Bu çocukları mutlaka istihdama kazandırmamız lazım. Devlet memuru yapmak için sınav açıyor ve kadrolar oluşturuyoruz ama bir taraftan da korumalı iş yerleri oluşturacağız. Otizmli bir çocuk, tekrara dayalı işlerde çok başarılı. O çocuklara uygun tedbirlerin alındığı korumalı iş yeri açtığınızda, her türlü indirim ve destekleri sağlıyoruz. İşverenlere tüm imkanları sağlıyoruz. Torba tasarı ile engellilerin rapor sistemi konusundaki sorunlarını çözüyoruz. Sosyal yardım sistemine ait tüm konuları bir paket halinde TBMM’ye gönderdik. Siyasi partilerin grup başkanvekilleri ile tek tek görüştüm. TBMM tatile girmeden önce torba yasa teklifini çıkararak halkımıza müjdeyi vermek istiyoruz.”

– Sosyal Hizmet Merkezleri açılacak

Şahin, sosyal yardım ile sosyal hizmet çalışmalarını tek çatı altında birleştireceklerini, bu kapsamda, il ve ilçelerde sosyal hizmet merkezleri açacaklarını belirtti. Sosyal hizmet merkezlerinin, sosyal alanda yaşanan sorunları önlemek amacıyla oluşturulacağını vurgulayan Şahin, “Ailenin, çocuğun, kadının, engellinin sosyal hizmet bakımıdan tüm ihtiyacını karşılayacak bir sisteme geçiyoruz. Sonbahara doğru bu hizmet merkezlerinin bir çoğunu açmış olacağız” diye konuştu.

Şahin, muhtaç asker ailesi yardımlarıyla ilgili Türkiye genelinde başvuru sayısının 60 bine ulaştığını, talepleri değerlendirerek ailelere yardımcı olacaklarını bildirdi.

– “Koruyucu aile başvurusu 2 bine ulaştı”

Bakan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, devlet kurumlarında bakım altında bulunan 14 bin çocuğun koruyucu ailelerle yaşaması için başlatılan “Gönül Elçiliği Kampanyası”nın başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Çocukların aile şefkati ile yetişmesinin önemine işaret eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kampanya ile 6 ay içinde 2 bin koruyucu ailemiz oldu. 76 milyonun, çocuğu, kadını, yaşlısı, yetimi, yoksuluyla ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Mutluyum, onurluyum ve devletim bana şefkat elini gösteriyor, gerekli tüm tedbirleri alıyor ve benim yanımda’ dediği bir anlayışı gittikçe güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Şahin, Manisa’da 6 bin kişinin evde bakım hizmetinden yararlandığını, eşi vefat etmiş 2 bin kadına mali destek sağlandığını sözlerine ekledi.

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş da kentte sosyal hizmet alanında sürdürülen çalışmalara ilişkin Bakan Şahin’i bilgilendirdi.

Vali Savaş, ziyaret anısına Bakan Şahin’e Manisa’yı simgeleyen ürünlerin bulunduğu hediye paketi verdi, Bakan Şahin, Valilik Anı Defterini imzaladı.

Kaynak: Haber3