Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayısal El Kitabı (DSM-5) Tartışmalarla Dolu

Little Girl Covering EarsPsikiyatristlerin uzun zamandır yenilenmesini bekledikleri DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayısal El kitabı) kitabı tartışmalarla dolu.

Washington Post’da yer alan habere göre; yeni yayında DEHB’nin (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) tanımı genişletiliyor. DEHB bozukluğu olan çocukların teşhis edilebileceği ancak otizm gibi durumlarda bu durumun tam tersi olduğu ifade ediliyor. DSM-5’te bağımlı kişilik bozukluğundan, kleptomani gibi 300’e yakın hastalıkta değişiklik yer alıyor.

Bu yeni kriterler, psikiyatristler ve diğer ruh sağlığı klinisyenlerinin ruhsal bozukların teşhisi için kullandıkları ve uzun zamandır yayınlanması beklenen yeni yenilenen DSM-5 kitabında yer alıyor. Kitabın güncellenmesi yaklaşık 20 yıldır sürüyor. En son değişiklik 1994 yılında yapılmıştı. Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından hazırlanan 947 sayfalık yeni kitaba bazı yeni hastalıklar ekleniyor ve mevcut olanlar için de kriterlerini genişletiliyor.

Tanısal ve İstatistiksel Mental Bozuklukların Kılavuzu veya DSM-5’in son baskısında son derece tartışmalı kararlar var çünkü DSM-5 potansiyel olarak geniş bir etkiye sahip. Çocukların okulda aldıkları eğitimi etkileyebilir veya tedavi gören hastaların toplum tarafından nasıl görüneceklerini bile belirleyebilir.

Yenilenen kitap sayesinde klinisyenlerin tanı ve tedavilerinde daha büyük bir hassasiyet içinde olacakları belirtiliyor.

Örneğin, hayatında ilk defa çok sevdiği insanı kaybeden biri ölümünden sonra şiddetli keder ve aşırı üzüntü de dahil olmak üzere, iştah kaybı, yorgunluk ve uyku yetersizliği yaşarsa majör depresif bozukluk tanısı konabilir. Ancak zihinsel düşüş yaşayan hasta için yeni DSM-5′te hafif bilişsel bozukluk tanısı alabilir.

Yeni DSM-5 kitabı, Amerikan toplumunda büyük bir rol oynuyor.

Cumartesi günü San Francisco psikiyatrik derneğin yıllık toplantısında DSM-5′in resmi açıklaması yapıldı ancak yayın yoğun tepki çekti.

Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü Başkanı  Thomas Insel,  “DSM”nin her alanı içine alan adeta bir “İncil” gibi tarif edilmiş olmasına rağmen sadece tanı ve tedavileri için bir sözlük olduğunu belirtiyor.

Kaynak:FARMASKOP