Yağmur, Çocuklarda Otizm Riskini Arttırabilir

yagmur-cocuklarABD’de yapılan bir araştırmada, fazla yağış alan bölgelerde yaşamış çocuklarda otizm hastalığına daha sık rastlandığı belirlendi. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, ABD İklim Merkezi’nin verileri ile California, Oregon ve Washington eyaletlerindeki otizm sıklığı verileri kullanıldı.

Yapılan analizde, bölgedeki yağış miktarı arttıkça okul çağı çocuklarındaki otizm sıklığının da arttığı görüldü.

Yağışlı bölgelerde otizm hastalığının daha sık görülmesinin dağıtılmış açıklamaları olabileceğini gösteren araştırma ekibi başkanı Michael Waldman, güneş ışığı ile daha az karşılaşmayla D vitamini eksikliğinin hastalığa neden olabileceğini kaydetti.

Waldman’a göre bu durumun diğer bir açıklaması ise; yağmurlu bölgelerde çocukların zamanlarını daha pozitif konut içinde ve televizyon, video izleyerek geçirmesi. Üçüncü bir tanımlama da; yağmurlu bölgelerde çocukların atmosferde taşınan değişik kimyasallarla karşılaşma riskinin artması.

Araştırmanın bulgularını yorumlayan İskoçyalı otizm uzmanı Richard Lathe, bulguların en mümkün açıklamasının yağışlarla birlikte taşınan değişik çevresel kimyasalların otizm gelişimini tetiklemesi olduğunu dile getirdi.

Endüstriyel işletmeler, enerji santralleri ve çöplerin yakılması ardından atmosfere karışan farklı alanlara yönlendirilmiş kimyasallar, yoğun yağışlarla birlikte toprağa, bitkilere, hayvanlara ve bu yolla besin zincirine karışıyor.

Bu şekilde çeşitli kimyasalların çocukları ya da hamile kadınları etkilemesi ardından otizm gelişimi tetikleniyor.

Son 30 yılda otizm tanısı konan çocuk sayısında süratli bir artış yaşandı. 30 sene önce her 2 bin 500 çocukta bir sıklıkta konulan otizm tanısı, günümüzde her 65 çocukta bir sıklıkta konuyor.

Kaynak: Sağlık Güzellik www.saglikveguzellik.site